Çfarë të bëni pas një interviste pune? - Business Magazine Albania

Çfarë të bëni pas një interviste pune?


Shkruar nga Kirsty Bonner

Sapo dhashë intervistën e parë për një punë që vërtetë dua. Çfarë të bëj tani?

1. Brenda 24 orëve nga intervista, dërgoni një email ‘faleminderimi’ tek personi që ju intervistoi.
2. Prisni 5 ditë pune. Nëse nuk keni dëgjuar prej tyre, dërgoni një email duke kërkuar një informacion. Kujtojuni atyre se jeni ende shumë të interesuar për pozicionin.
3. Nëse akoma asgjë, prisni edhe 3 ditë të tjera pune dhe shkruajuni për të parë nëse ata e kanë marrë email-in tuaj të fundit.
4. Pas 2 javësh duhet të pranoni mundësinë që nuk do të dëgjoni më nga ta. Nuk ka lidhje me ju; ka lidhje me sjelljen e varfër të burimeve njerëzore të kompanisë që ju intervistoi.
5. Vendoseni pas krahëve; konsiderojeni si një nga eksperiencat e jetës dhe vazhdoni të kërkoni.

E kuptoj që duket si refuzim, edhe pa ju thënë asnjë fjalë, por punëdhënësi i duhur do të vlerësojë vlerën tuaj dhe nuk do t’ju trajtojë në këtë mënyrë, apo jo?

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0