Çfarë po sjell të re Microsoft me Projektin xCloud

Çfarë po sjell të re Microsoft me Projektin xCloud


Vitin e kaluar, Microsoft filloi një vrojtim të Projektit xCloud, shërbimi i tij ambicioz, i cili synon të ofrojë lojëra në çdo ekran, tastierë, PC ose telefon. Shërbimi deri më tani ka qenë i disponueshëm vetëm për përdoruesit e Android. Sot, kjo ndryshon pasi Microsoft po sjell paraprakisht Projektin xCloud në pajisjet iOS me anë të programit TestFlight të Apple.

Microsoft kishte testuar xCloud në iOS, por duhej ta lançonte për publikun. Fatkeqësisht, testi iOS do të jetë i kufizuar. Siç është standardi me platformën TestFlight të Apple, ndërtimi i ri do të kufizohet në vetëm 10,000 testues.

Lexo: Microsoft rregullon gabimin tek kutia e kërkimit në Windows 10

Kjo nuk do të jetë e mjaftueshme për të përmbushur kërkesat e përdoruesve, Microsoft thotë se ftesat do të shpërndahen në bazë të shërbimit të parë. Për të punuar rreth saj, Microsoft planifikon të sigurojë disa testues të hershëm për t’i bërë ftesë edhe testuesve të rinj.

“Ata që janë pranuar në testimin e iOS TestFlight nuk mund të marrin pjesë domosdoshmërisht për tërë kohëzgjatjen e parashikimit,” shpjegon kompania përmes një postimi në blog. “Siç u përmend më herët, ekzistojnë hapësira të kufizuara në dispozicion, kështu që për qëllime testimi mund të kemi nevojë të bëjmë ciklin përmes regjistruesve për të shfrytëzuar sa më mirë audiencën e testimit. Kjo gjithashtu do të thotë që edhe nëse ju mungon ftesa për t’u bërë pjesë, mund të merrni një ftesë për të marrë pjesë më vonë në vrojtim” thotë ajo.

Paraprakisht iOS do të jetë i kufizuar vetëm në një lojë: “Halo: Master Chief Collection.” Përveç kësaj, ky test i veçantë nuk do të përfshijë vrojtimin e Xbox Console Streaming ashtu siç bën aktualisht testi Android. Për t’u kualifikuar, testuesit do të kenë nevojë për një llogari të Microsoft të lidhur me lojën e tyre të Xbox, një iPhone ose iPad që ekzekuton iOS 13.0 ose më të lartë dhe Bluetooth v. 4.0, një kontrollues pa tel Xbox. Pasi Bluetooth-i aktivizohet, lidhet me Wi-Fi ose lidhen të dhënat në telefon prej 10 Mbps-poshtë dhe si opsion, një kontrollues i palës së tretë luan lojrat e shkarkuara në telefon .

Masa për të sjellë lojëra që i luajmë me anë të tastierës, në telefonat inteligjentë, paraqet një ndryshim në strategjinë e lojërave të Microsoft. Njerëzit sot dëshirojnë të luajnë lojëra në çdo ekran të disponueshëm, jo vetëm ekranin e madh të TV në shtëpi. Për disa përdorues, celulari është ekrani i tyre i vetëm.

Lexo: Microsoft, një nga kompanitë e pakta amerikane që lejohet të bëjë biznes me Huawei

Ndërkohë, lojërat ndër-platformë po bëhen gjithnjë e më popullore, falë titujve si Fortnite, Minecraft, Roblox, PUBG dhe të tjerë, të cilat vërtetuan se përvojat në celular mund të përputhen me konzollat. Ajo gjithashtu do të sigurojë që teknologjia mund të ofrojë lojëra me shpejtësi të konzollës me më pak vonesa, kështu që përdoruesit e lëvizshëm nuk do të ndihen sikur po marrin një përvojë të nivelit të dytë.

Burimi: Tech Crunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0