Microsoft rregullon gabimin tek kutia e kërkimit në Windows 10


 

Në vend që të tregojë rezultatet e kërkimit, instrumenti paraqet një kuti të madhe bosh. Microsoft ka rregulluar një defekt në Windows 10. Shumë përdorues postuan në rrjetet sociale se “Windows Search Bar” kishte pushuar së punuari. Përdoruesit thanë se kur përdorën mjetin e kërkimit në desktop, ajo paraqiste një kuti të zbrazët në vend të rezultateve relevante.

Disa orë pasi u raportua për herë të parë, kompania tha se “zgjidhi” problemin për shumicën e përdoruesve, por disa mund të kenë nevojë të rindezin kompjuterët e tyre.

Sistemi operativ Windows 10 ka 800 milionë përdorues në të gjithë botën. Microsoft nuk tregoi se sa përdorues janë ndikuar nga problemi.

Ky instrument është një nga lehtësuesit më të përdorur të Windows dhe ua bën më të lehtë përdoruesve të gjejnë skedarë, aplikacione, postë elektronike dhe përmbajtje tjetër të ruajtur në kompjuterin e tyre. Sidoqoftë, ndërsa ishte jashtë funksionit, përdoruesve u shfaqej vetëm një kuti e zbrazët gri.

Microsoft lëshoi një patch për këtë anomali dhe tha se nuk ka ndonjë provë që sistemi është depërtuar nga hakerët.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale