Çfarë mësuan sipërmarrësit e mëdhenj nga nënat e tyre? - Business Magazine Albania

Çfarë mësuan sipërmarrësit e mëdhenj nga nënat e tyre?

Duke filluar nga Elon Musk e deri te Richard Branson, udhëheqës të mëdhenj filluan rrugën e tyre drejt suksesit në shtëpitë e prindërve të tyre.

Siç ka thënë dhe Abraham Lincoln: “Gjithçka që jam dhe për gjithçka që shpresoj të jem i detyrohem nënës sime”.

Megjithëse shumë njerëz të suksesshëm nuk flasin për rolin e nënave të tyre në jetën e tyre, shumë sipërmarrës legjendarë dinë të njohin rolin e familjeve të tyre në përgatitjen e rrugës për ta. Që nga dhënia e vlerave të duhura, nxitja e talenteve të tyre dhe mbështetja e pasioneve të tyre, këto gra ndihmuan në drejtimin e këtyre burrave që kanë transformuar botën.

Maye Musk: E vendosur të jetë më shumë sesa thjesht një fytyrë e bukur.

Ju mund ta dërgoni Maye Musk, nënën e Elonit, në Mars dhe sipërmarrësja dhe modelja 68-vjeçare do të gjente një mënyrë për të shkëlqyer.

Kjo zonjë pati një karrierë modelimi që zgjati pesë dekada, duke filluar në Pretoria, Afrikën e Jugut, kur ishte 15 vjeç dhe vazhdoi me një nudo në moshën 63 vjeç për kopertinën e New York Magazine. Përveç kësaj, ajo ishte fytyra e fushatave për Revlon, Clinique dhe Virgin Airlines.

Ajo u desh të rindërtonte jetën e tij disa herë pas divorcit dhe disa shpërnguljeve. Maye hapi një klinikë ushqimore në moshën 22 vjeçare, ndërkohë që rriti dhe mbështeti tre fëmijë e vetme: Tosca, Elon dhe Kimball.

Lexo: Elon Musk zbulon se ka sindromën Asperger

“Varfëria të bën të punosh shumë”,- u shpreh ajo për Huffington Post. “Unë duhej të përballoja biznesin tim, karrierën e modelimit dhe të qenit një nënë e vetme”.

Djali i saj Elon u zhvendos në Kanada kur ishte 17 vjeç dhe Maye e ndoqi atë duke bërë punë të ndryshme në Universitetin e Torontos, në mënyrë që fëmijët e saj të kishin një arsimim. Kur Elon dhe Kimball u transferuan në Silicon Valley për të ndërtuar biznesin e tyre të parë, Zip2, ata ia arritën me paratë që u dha mamaja.

Është e qartë se nga e pati shtysën Elon Musk.

Eve Branson: Një zonjë e shkëlqyer.

Richard Branson është i famshëm për aventurat e tij, prandaj nuk është çudi që edhe nëna e tij e pëlqen rrezikun.

Lindur në Middlesex, Angli në vitin 1924, vajza e një oficeri ushtarak maskoi veten si burrë në mënyrë që të mund të fluturonte me një helikopter. Ajo gjithashtu doli vullnetare si një profesioniste infermiere në Marinën Mbretërore gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ajo ishte një artist dhe stjuardesë me South American Airways para se të martohej dhe të bënte tre fëmijë.

Mëmësia nuk e pengoi. Pasi burri i saj dështoi në provimin e drejtësisë, Eva filloi një biznes në oborrin e saj për të fituar para. Ajo ishte gjithashtu një oficere policie dhe një specialiste e pasurive të patundshme.

Eve, aktualisht 91 vjeç, tani punon së bashku me djalin e saj të famshëm në Qendrën Ndërkombëtare për Fëmijët e Zhdukur dhe të Shfrytëzuar dhe gjithashtu themeloi një organizatë jo-qeveritare për të trajnuar njerëz të papunë në Marok.

Karen Kempner: Mjekja e thjeshtë.

Nuk ka shumë informacion në media për nënën e sipërmarrësit më të famshëm dhe me ndikim të teknologjisë në botë: CEO dhe bashkëthemeluesi i Facebook Mark Zuckerberg. Dhe duket se kështu dëshiron ai.

Kempner ishte e diplomuar në Universitetin Brooklyn kur takoi burrin e saj, Edward Zuckerberg, një student i stomatologjisë në Universitetin e New York-ut. Ajo dhe Edward u martuan në 1979 dhe u zhvendosën pranë shkollës ku ajo po përgatitej të ishte psikiatre. Së bashku ata sollën në jetë katër fëmijë.

Pasi mori diplomën, ajo iu përkushtua punës në klinikën e burrit të saj, e cila ishte një dhomë e vogël në shtëpinë në të cilën jetonin. Në fakt, pavarësisht se kanë 60 milionë dollarë aksione në Facebook, çifti ende jeton atje.

Lexo: Si t’i shpëtojmë fëmijët nga rreziku i përdorimit të kufjeve

Në një intervistë në radio, Edward tha se gruaja e tij ishte një “super grua” sepse ajo kishte arritur të punonte dhe të ishte në shtëpi me fëmijët.

Është e qartë që CEO i Facebook ndan të njëjtin mendim të mirë për nënën e tij. Gjatë një takimi me Kryeministrin e Indisë në 2015, ai diskutoi për nënën e tij me politikanin.

Mary Maxwell Gates: Një mendje e shkëlqyer dhe filantrope.

Kur flet për nënën e tij, themeluesi i Microsoft,Bill Gates, njeriu më i pasur në botë, shpesh kujton një letër që i shkroi të fejuarës së tij Melinda një ditë para martesës së tyre.

“Pritet shumë nga ata që marrin shumë”,- shkruhej në letër.

Mary Maxwell Gates, ishte një grua me zemër bujare, e cila vdiq gjashtë muaj pasi u diagnostifikua me kancer të gjirit në moshën 64 vjeçare. Gates e mbajti letrën e nënës së tij dhe e përdor atë për të frymëzuar veprimet e tij filantropike, të tilla si Fondacioni Bill dhe Melinda Gates.

Mary ishte një studente e shkëlqyer në shkollë të mesme dhe kolegj, ku u takua me burrin e saj, Bill Sr. Së bashku ata patën tre fëmijë. Ai e bindi djalin e tij të fillonte një fushatë bamirësie tek punonjësit e tij.

Ai ishte regjent i Universitetit të Uashingtonit në 1975 dhe promovoi përpjekjen e këtij institucioni për të luftuar kundër aparteidit në Afrikën e Jugut.

Lexo: Fuqia e besimeve

Bill dhe nëna e tij kishin konfrontime të ndryshme në rininë e tij, por askush nuk mund të dyshojë se ajo e mbështeste në gjithçka. Kur djali i saj u tërhoq nga Harvardi për të krijuar Microsoft në 1975, ajo përdori njohjet e saj në mënyrë që të mund të mbyllte marrëveshjen e saj të parë të madhe me IBM për të zhvilluar sistemin operativ për kompjuterin e parë personal të kompanisë.

ENTREPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0