Çfarë këshillash duhet të keni parasysh kur rrisni biznesin tuaj


Njerëzit duan të japin këshilla. Nga mënyra se si të bëni biftekun e përsosur, si të rrisni fëmijët tuaj, shumë mendojnë se mund të ndajnë të drejtën të japin këshilla, se si të përmirësojnë jetën e të tjerëve. Biznesi nuk është ndryshe. Karriera juaj është një udhëtim që do të jetë i mbushur me të papritura, për t’ju thënë saktësisht se çfarë të bëni, si ta bëni dhe kur ta bëni atë.

Është konfuze kur je sipërmarrës për herë të parë, CEO, drejtues, ose të gjitha më lart. Ju jeni të zgjuar, nëse jeni duke marrë vendimin e duhur. Kërkimi i këshillave nga të tjerët është natyrisht reagimi juaj i parë, për çdo situatë të vështirë që lind.

Lexo: Sekretet e marketingut dixhital që do t’ju ndihmojnë të rrisni biznesin tuaj

Pyesni ndonjë sipërmarrës të suksesshëm dhe ai mund të tregojë madje për disa që mund të kenë ndryshuar trajektoren e karrierës së tyre. Manish Chandra, CEO dhe Themeluesi i Poshmark, ka ndodhur të jetë një nga ata përfituesit me fat të këshillave të vlefshme që ndryshoi mënyrën se si drejtonte kompaninë e tij.

Mandy Gilbert CEO, tregon: “Në një bisedë të fundit që patëm, ai shprehu se në fillim të biznesit të tij, bëri një gabim duke u përpjekur të bënte shumë gjëra në të njëjtën kohë. Mentori i tij e quajti këtë YAFO. Kjo këshillë më ndihmoi të shoh sfidat që sindroma YAFO mund të krijojë, – tha Chandra. Kjo ndryshoi mënyrën se si formova kompaninë. Mësova të zgjerohem vetëm në tregjet e reja, kur ne ishim vërtet të gatshëm, në vend që të përpiqeshim të ishim gjithçka në çdo kohë”.

Këshillat e mira janë të vështira për t’u realizuar, por kur t’i zbatoni, mund të ndryshojë gjithçka. Pra, këtu janë disa këshilla. Për të pyetur veten dhe për të deshifruar mendimin e kujt ia vlen të dëgjosh dhe kujt ia vlen të injorosh.

  1. Kush është burimi juaj?

Nëse bankieri juaj fillon t’ju japë këshilla mjekësore, a do ta merrnit mendimin e tij seriozisht? (Shpresoj që përgjigjia të jetë jo.) Mendoni për personin që po ju jep dy centë. Nëse ai ka një histori në udhëheqje të suksesshme, respekt nga kolegët e tyre dhe më e rëndësishmja, ka bërë gabime dhe mësuar prej tyre, atëherë ka të ngjarë që dikush ia vlen t’i kushtojë vëmendje më të madhe.

  1. A ju bënë pyetje?

Para se dikush mund t’ju japë udhëzime “të shëndosha”,  duhet të bëjë diçka thelbësore për besueshmërinë: duke ju bërë pyetje. Ashtu si nuk mund t’i jepni dikujt udhëzime derisa ta njihni destinacionin e tij, gjithashtu nuk duhet të kërkoni informacion pa e ditur figurën e plotë.

Këto pyetje duhet të jenë depërtuese. Ata duhet të pyesin për numrat, faktet dhe marrëdhëniet. Ky person duhet të jetë vërtet i interesuar se kush jeni, çfarë po bëni dhe si e bëni atë. Nëse ndiheni sikur jeni në një intervistë, atëherë e dini se do të merrni disa këshilla të menduara mirë dhe të vlefshme.

Lexo: 10 këshilla se si të bëni më të lehtë udhëtimin tuaj të biznesit

  1. Çfarë thonë personat që janë më të mëdhenj se ju?

Verifikimet me persona më të vjetër me të vërtetë nuk gënjejnë. Mund të tingëllojë klishe, por është e vërtetë. Nëse ndiheni sikur udhëzimi që keni marrë duket i gabuar, i pasaktë ose thjesht ju jep ndjenjën e gabuar, mos i injoroni instiktet tuaja.

Burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale