10 këshilla se si të bëni më të lehtë udhëtimin tuaj të biznesit


Jeta e sipërmarrësit në kohët moderne është e lodhshme, e mbushur me veprim dhe plot mundësi! Kjo është koha që bizneset e reja dhe të vjetra të lulëzojnë. Sipërmarrësi mesatar i sotëm kalon një pjesë të mirë të jetës së tij në lëvizje. 

Aeroportet janë të mbushura me biznesmenë dhe gra për vendosjen e avionëve në takimin e tyre të ardhshëm ose kthehen në shtëpi nga një udhëtim i rëndësishëm biznesi. Udhëtimi është bërë një pjesë kryesore e punës. Sidoqoftë, arritja e një ekuilibri midis jetës dhe punës, zgjidhja e çështjes se stresit të lidhur me punën, arritja e suksesit dhe lundrimi në aeroportet e mbushura me njerëz mund të jetë mjaft sfiduese edhe për shumë njerëz që kanë kohë që praktikojnë një rutinë të tillë. Këtu janë disa këshilla të ekspertëve për një udhëtim të suksesshëm në biznes!

Planifikimi i udhëtimit tuaj
Ndërsa çdo mendje e mprehtë sipërmarrëse e di që duhet të jetë gjithmonë e përgatiturpër emergjenca dhe gjëra të papritura që mund të rezervojë udhëtimi.  Çdo udhëtim ka nevojë për një planifikim të mirfilltë. Madje edhe për një vend, në të cilin ata të hanë të flenë dhe të shfrytëzojnë kohën  e tyre në mënyrën më të mirë. Gjithmonë planifikoni udhëtimin tuaj duke pasur parasysh nevojat e biznesit tuaj, si dhe nevojat personale.

Rezervimi i fluturimit
Gjithmonë rezervoni fluturime duke lënë kohë të mjaftueshme për vonesa të paparashikuara. Kjo ju lejon të regjistroheni në hotelin tuaj ose të përgatiteni për takimin, ose madje t’i kushtoni disa momente vetes tuaj për t’u qetësuar dhe freskuar. Një sugjerim tjetër i dobishëm është të njihni oraret alternative të fluturimit, për destinacionin tuaj në rast anullimi ose ndryshimi në planet tuaja.

Lexo: Si t’i kërkoni shefit tuaj pushime shtesë pas një udhëtimi pune

Rezervoni hotelin tuaj
Kur rezervoni një hotel, rehatia është e rëndësishme, por vendndodhja është thelbësore. Sigurohuni që hoteli të jetë afër destinacionit të takimeve tuaja. Sigurohuni që dhomat e tyre të konferencave dhe lehtësirat e biznesit të plotësojnë nevojat tuaja. Gjithashtu vlen të hulumtohet edhe cilësia e shërbimeve të tjera, të ofruara nga hoteli si shërbime portier, qiratë e makinave, Wi-Fi në dhomë etj.

Rezervimi i transportit lokal
Gjithmonë prenotoni transportin tuaj lokal përpara udhëtimit tuaj nga një kompani e besueshme e qiradhënies së makinave. Ose nëse preferoni të përdorni një shërbim taksi provoni dhe prenotoni kabinën për numrin e orëve që ju duhet. Operatorët e taksave me bazë aplikacioni gjithashtu ju lejojnë të planifikoni marrjen dhe shkarkimin tuaj paraprakisht, i cili do të shmangë problemet e disponueshmërisë në minutën e fundit.

Bërja e itinerarit tuaj
Itinerari juaj është thelbësor për një udhëtim të suksesshëm, pasi eliminon stresin e planifikimit të minutës së fundit. Prioritizoni takime të rëndësishme nëse është e mundur. Mundohuni të jeni të përgatitur në rast të ndryshimit të itinerarit tuaj. Nëse planifikoni të argëtoni klientët / kolegët tuaj mbrëmje, bëni rezervime paraprakisht. Nëse keni një ndërlidhje lokale, dërgoni atyre një kopje të itinerarin tuaj, së bashku me detaje të rëndësishme kontakti në rast emergjence.

Hulumtimi i destinacionit tuaj
Shumica e njerëzve kërkojnë vetëm një destinacion kur shkojnë me pushime. Por kjo është po aq e rëndësishme për një udhëtim pune.  Ju kërkoni informacione të tjera në lidhje me vendin që po vizitoni. Disa gjëra për të hulumtuar janë paraqitja e përgjithshme e qytetit, moti gjatë udhëtimit tuaj, kultura lokale e biznesit dhe mënyra e jetesës dhe zakonet tradicionale të njerëzve. Lexoni lajmet lokale dhe informohuni për ndonjë ngjarje apo protestë që mund të shkaktojë vonesa ose probleme gjatë udhëtimit tuaj.

Bagazhet
Një çantë dore është ideale për një udhëtar biznesi, pasi shmang rreshtimin në rradhë të gjata për çanta të kontrolluara. Paketoni pak gjëra, por paketoni gjërat thelbësore. Veshja e biznesit, veshja e rastësishme dhe veshja zyrtare janë të domosdoshme. Nëse keni veshje që nuk do të rëndojnë çantën tuaj, mund t’i merrni.

Shfrytëzoni sa më shumë kohën tuaj
Si një udhëtar biznesi keni tendencë të kaloni shumë kohë në aeroport ose në fluturim. Ju mund ta përdorni atë kohë në mënyrë optimale për të përfunduar punën, që mund t’ju ketë ngelur në mes, apo të bëni një sy gjumë të shpejtë. Ju mund të relaksoni mendjen tuaj për disa orë, të lexoni një libër, të shikoni një film, të luani lojëra ose të lundroni në mediat sociale. Është gjithashtu një mundësi e shkëlqyer për të rrjetëzuar dhe takuar sipërmarrës të tjerë, që ndajnë të njëjtat pikëpamje me ju, të cilët po udhëtojnë dhe shkëmbejnë ide ose promovojnë biznesin tuaj.

Përdorimi i teknologjisë në mënyrë optimale
Përdorni aplikacione dhe bëni jetën tuaj më të lehtë. Ju mund të merrni gjithçka nga alarmet e fluturimit tek azhurnimet e drejtpërdrejta të trafikut, duke e bërë udhëtimin një përvojë pa stres. Dhe sigurisht, sigurohuni që të keni të gjithë ngarkuesit dhe adaptuesit e nevojshëm për pajisjet tuaja të shumta.

Lexo: Çfarë të bëni nëse shefi juaj ju detyron të punoni deri vonë?

Miksim i biznesit me kënaqësinë
Nëse është e mundur provoni dhe bëni një gjë në udhëtimin tuaj thjesht për argëtim. Ju mund të vizitoni një muze, të provoni kuzhinën e zonës, të bëni pazar për mallra lokale, të zini miq apo të takoni miq të vjetër.

Entreprenur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale