Çfarë duhet të fshini nga mediat sociale para se të filloni të kërkoni punë?

Çfarë duhet të fshini nga mediat sociale para se të filloni të kërkoni punë?


Media sociale Facebook dhe platforma të tjera, janë bërë pjesë e pandashme e jetës tonë, duke e bërë më të lehtë komunikimin, planifikimin e ngjarjeve dhe ndarjen e fotografive.

Por jo gjithçka që postoni në mediat sociale do të ngjajë bukur në momentin që do të aplikoni për punë. Kjo vlen për të gjithë personat që kërkojnë punë, por pak më shumë për të gjithë personat e “rrëmbyer” nga mediat sociale, të cilët janë të prirur të zhysin jetën e tyre personale në këto media.

“Përshtypjet e para po krijohen nga mediat sociale, ajo ç’ka ju postoni në ta,” thotë Blair Decembrele, një ekspert i karrierës në LinkedIn. “Postimet sociale u japin punëdhënësve një paraqitje të shkurtër se kush jeni ju, si shfaqet jeta juaj përmes këtyre mediave, sa varësi keni ndaj internetit. Përmes këtyre, ata mundohen të kuptojnë se kush është personaliteti që keni shfaqur përmes mediave sociale.

Decembrele thotë se pothuajse një e pesta e intervistuesve në Amerikë janë eleminuar nga kandidimi, vetëm për shkak të fotove që postojnë në mediat sociale.

Ja çfarë nuk duhet të keni të postuara në mediat tuaja sociale në momentin që po aplikoni për punë:

  1. Fotografitë me alkool, drogë dhe armë
  2. Gjuhë diskriminuese ose vulgare
  3. Shfaqje të ekstremizmit politik

“Edhe nëse jeni në moshë ligjore për të kosumuar pije apo për të publikuar një foto me alkool, është mirë t’i shmangni, sepse këto imazhe nuk krijojnë një përshtypje të mirë për ju”,  thotë Deçembrele. Postimi i vazhdueshëm politik mund të jetë një përmbysje. Decembrele sugjeron krijimin e kufijve midis jetës suaj profesionale dhe personale.

Lexo: A është e rëndësishme media sociale në jetën tonë?

Gjetja e mënyrave për të nxjerrë në pah përvojën dhe kualifikimet përkatëse është e dhënë, por shkëmbimi i informacionit në lidhje me pasionet dhe hobit mund të jetë gjithashtu i dobishëm. Bërja e llogarive personale zvogëlon rrezikun e paraqitjes së përmbajtjes më pak të rëndësishme, por ndoshta skualifikuese, kur një rekrutues kërkon informacion në lidhje me një kandidat në internet.
Në momentin që ju pranoheni në një pozicion pune, gjëja e parë që duhet të bëni, është “të rregulloni jetën tuaj dixhitale”, pasi një gabim i vogël mund t’ju kushtojë shumë.

Quartz

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0