A është e rëndësishme media sociale në jetën tonë?

A është e rëndësishme media sociale në jetën tonë?


Interneti është bërë një domosdoshmëri në  çdo shtëpi apo zyrë. Shumica e njerëzve që janë në kontakt me internetin kalojnë pjesën më të madhe të kohës në faqet e mediave sociale. 

Përveç kësaj, fakti që çdo ditë e më shumë kemi rritje të popullaritetit të telefonave inteligjentë, bën që njerëzit të kalojnë më shumë kohë në mediat sociale. Rritja e popullaritetit të telefonave të mençur, ka rritur gjithashtu numrin e njerëzve dhe kohën e kaluar në mediat sociale. E thënë shkurt, media sociale ka një ndikim aq të madh në jetën tonë, saqë secili nga ne do e kishte shumë të vështirë të konceptonte jetën pa social media.

Këtu janë disa nga arsye kryesore se pse media sociale është bërë një pjesë integrale e jetës sonë të përditshme:

Dorëzimi i lajmeve
Epoka dixhitale ka parë një rënie të sasisë së gazetave të shitura dhe numrit të njerëzve që lexojnë këto burime lajmesh. Një numër i madh i njerëzve preferojnë të qasen në profilet e tyre në mediat sociale, përpara se të vizitojnë faqet e lajmeve. Arsyeja pse ndodh kjo është se miqtë dhe ndjekësit e mediave sociale, janë bërë burim i besueshëm i lajmeve në krahasim me burimet tradicionale.  Në mediat sociale, ju mund të angazhoheni me ndonjë lajm të kohës duke shprehur mendimet tuaja në formën e komentimit në internet për atë postim lajmesh. Ju keni më shumë mundësi për të bashkëvepruar si dhe keni mundësinë të njihni njerëz të rinj.

Mirë për markën tuaj të biznesit
Të gjithë e dinë se sa e ndërlikuar është të krijoni një zyrë fizike dhe të gjithë kapitalin që duhet të hidhni për të filluar një biznes. Me ardhjen e platformave të mediave sociale si facebook, mund të filloni falas një biznes në internet duke krijuar një faqe falas në facebook. Kjo është shumë e mirë për krijimin e vetëdijes suaj për markën tuaj dhe angazhimin me blerësit e potencialeve. Është e lehtë për të përhapur vetëdijen tuaj për markën duke përdorur media sociale. Të rejat në lidhje me markën tuaj përhapen më shpejt.

Lexo: 7 gabimet e përbashkëta në mediat sociale, që kanë kosto për kompaninë

Media dhe Rrjeti Social
Media sociale jo vetëm që i ndihmon njerëzit të mos humbin kontaktet ekzistuese, por gjithashtu ndihmojnë në formimin e aleancave të reja. Këto aleanca zakonisht janë mes njerëzve që ndajnë interesa të përbashkëta. Këto rrjete sociale japin mundësinë e zbulimit dhe mësimit të informacionit të ri, shkëmbimit të ideve dhe bashkëveprimit me të tjerët. Media sociale siç është LinkedIn, u lejon njerëzve të krijojnë rrjete profesionale që i ndihmojnë ata të kërkojnë punë ose të marrin këshilla se si të përmirësojnë karrierën e tyre. Me rrjete të tilla, njerëzit po kalojnë më pak kohë duke kërkuar punë përmes gazetave dhe po kthehen në media sociale.

Rëndësia në hulumtimin e tregut
Nëse jeni Studiues i Tregut, shfrytëzoni plotësisht përdorimin e mediave sociale për të arritur klientët e mundshëm. Është e zakonshme të gjesh kompani me faqe në Facebook dhe llogari në Twitter duke i përdorur ato si një mënyrë për të bashkëvepruar me klientët. Disa kompani kanë krijuar llogari speciale për zgjidhjen e problemeve të klientëve dhe trajtimin e ankesave të tyre. Media sociale po përdoret gjithashtu si një mënyrë për të tërhequr klientë të rinj dhe për të promovuar produkte dhe shërbime.

Quora

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0