Çertifikimi i hoteleve, tarifat dhe kriteret që do zbatohen - Business Magazine Albania

Çertifikimi i hoteleve, tarifat dhe kriteret që do zbatohen


Të gjitha strukturat akomoduese që do të aplikojnë pranë Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes do të duhet të paguajnë disa tarifa për këtë proces.

Rregullorja që tashmë ka hyrë në fuqi përcakton se çertifikimi do të bëhet nga një Komision i posaçëm dhe do të ketë afat 4 vjet. Pas kësaj periudhe duhet të aplikohet për rinovim.Në këtë dokument janë parashikuar edhe tarifa shtetërore që duhet të paguhen për klasifikim, riklasifikim, rinovim si dhe për lëshimin e çertifikatës së klasifikimit, e cila do të jetë në shumën simbolike 100 lekë.

Ndërsa verifikimi në terren nga ana e inspektorëve do të duhet të mbulohet nga subjetet akomoduese dhe për çdo njësi do të zbatohen tarifa të ndryshme. Sipas rregullores që një strukturë të jetë e klasfikuar do të duhet të përmbushë një sërë kriteresh që kanë të bëjnë me mjedisin, arredimin, shërbimin, argëtimin, stafet, etj.

certifikimi-i-hoteleve-tarifat-dhe-kriteret-qe-do-zbatohen-businessmag

Kështu që një bujtinë të çertifikohet si e tillë duhet të përmbushë plot 100 kritere.
Një hostel ( fjetinë) duhet të përmbushë 85 kritere.
Kampingu për t’u klasifikuar i tillë duhet të ketë përmbushur 71 kritere.

Ndërsa për hotelet numri i kritereve të kërkuara është plot 224. Sipas ‘yjeve’ përcaktohen edhe pikët nga kriteret e detyrueshme dhe ato me zgjedhje:

2 yje 3 yje 4 yje 5yje
76 135 278 350 (pikët e nga kriteret e detyrueshme)
104 115 122 180 (pikët nga kriteret me zgjedhje)

Kategoritë e akomodimit motele do të duhet të plotësojnë 114 kritere,

Resortet 24,

Qendrat kurative 110;

B&B 103 kritere.

 

burimi: acp.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0