Bujqësia 2016- Mbi 12 mijë fermerë përfitues të mbështetjes financiare nga subvencionet

Bujqësia 2016- Mbi 12 mijë fermerë përfitues të mbështetjes financiare nga subvencionet


Ministria e Bujqësisë ka planifikuar për vitin 2016 të japë mbështetje financiare për projektet e 12 mijë fermerëve në të gjithë vendin, me synim stimulimin e përdorimit të teknologjive të zhvilluara që nxisin rritjen e prodhimit.

Burime nga dikasteri i Bujqësisë bëjnë të ditur se, politikat mbështetëse për bujqësisë gjatë këtij viti do të adresojnë investime në përmirësimin e infrastrukturës së ujitjes dhe kullimit, promovimin dhe implementimin e standardeve të sigurisë ushqimore si dhe masa për formalizimin e sektorit të peshkimit dhe të bujqësisë në tërësi.

Në vitin 2015 u dhanë 3.3 miliardë lekë në formën e mbështetjes për fermerët. Nga skemat kombëtare të 2015-s, në vlerën 1.6 miliardë lekë përfituan 10 800 fermerë, ku pesha kryesore u përdor për investime. Nga përmirësimi i efektivitetit të skemave mbështetëse do të rritet në 12,000 numri i fermerë përfitues për vitin 2016.

Krahas programit të subvencionimit, këtë vit qeveria në bashkëpunim me BERZH-in do të vërë në zbatim një fond prej 75 milionë euro si garanci të posaçme për bankat që do gjenerojnë 300 milionë euro kredi për fermerët. Kjo nuk është skema e parë e garancive financiare për sektorin privat adresuar bujqësisë, sektori që jep 20 për qind të prodhimit kombëtar dhe punëson gati gjysmën e popullsisë.

/ATSH/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0