Britanikët vlerësojnë bukuritë shqiptare - Business Magazine Albania

Britanikët vlerësojnë bukuritë shqiptare


Si të udhëtosh në perlën e vogël të Europës, të zbulosh plazhet të lira, detin e kaltër dhe birrë shumë të lire? Këtë pyetje ngrenë britanikët e Express.co.uk, të cilët, ftojnë të gjithë lexuesit, përmes artikullit të tyre më të fundit që të shikojnë një për destinacion pushimet jo tipik, të konsiderojnë Shqipërinë, një xhevahir i vërtetë në kurorën e detit Adriatik.

Britanikët shkruajnë se me çmimet e pushimeve që pritet të rritet sakaq, pas daljes së Britanisë nga BE, Shqipëria mund të jetë një nga vendet që mund t’ju gëzojnë, me një buxhet të ulur tashmë nga BREXIT.

“Shqipëria ka mbetur e pazbuluar kryesisht nga turistët për vite me rradhë, kjo duke qenë se vjen nga një histori e trazuar komuniste”- shkruan gazeta prestigjioze britanike, duke shtuar se kjo ka kaluar tashmë dhe ky vend ka nisur të vizitohet më tepër.

“Me bukuri natyrore për të rivalizuar të gjithë në rajonin bregdetar, Shqipëria është ylli i Adriatikut, kështu të vizitosh qytetet më të bukura pranë detit, është diçka që duhet bërë patjetër. Dhe mos harroni bregdetin Jon, “shtëpia” e disa nga ishujt më të njohur, duke përfshirë Kefalonia dhe Korfuzin, si dhe përqafon brigjet e Sicilisë mahnitëse. Për ata që do të udhëtojnë në vend, keni bukuri të përsosur, peisazhe piktoreske dhe një numër të madh të vendeve pjesë të UNESCO-s, që mbajnë premtimin për të magjepsur”- vijon artikulli.

 

Express.co.uk-Shqipëria-Plazhe-Lirë-Businessmag

 

“Dhe për ata që duan që të kenë mundësinë që të shijojnë një birrë të bërë vetë, e cila mund të blihet për më pak se 1 pound, duke e bërë Shqipërinë një nga vendet më të lirë në Evropë për të shijuar një të tillë, akull të ftohtë, në plazh.” -fton më tej artikulli.

Më tej shkruhet se plazhet nuk janë gjithçka që ky vend i pazbuluar ka për të ofruar, por përmend edhe disa nga vendet e njohur të UNESCO-s, si Berati dhe Gjirokastra, për të cilët thuhet se vlen që të eksplorohen faqet historike të Trashëgimisë Botërore.

Britanikët nuk harrojnë kryeqytetin. Ata shkruajnë se, nëse ju jeni të prirur për një qytet të madh, kryeqyteti Tirana është një kënaqësi dhe qytet i gjallë, me kafe të bukura, bare elegante dhe ngjyra e arkitekturës së kohës komuniste që do t’ju habisë.

“Nëse jeni të shqetësuar që qyteti kozmopolit do të “marrë” nga buxheti juaj, mos u shqetësoni, pasi çmimi i tre vakteve ditore do t’ju shkojë më pak se 15 pound.”-shkruan Express në fund.

/monitor.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0