Bllokohet permbarimi privat - Business Magazine Albania

Bllokohet permbarimi privat


 

Dhoma Kombetare e Permbaruesve jep alarmin se nje udhezim i nxjerre nga Ministria e Financave ne bashkepunim me ate te Drejtesise ka bllokuar gjithe sherbimin permbarimor te vendit.

“Sherbimi permbarimor eshte ne kolaps dhe ne 90 per qind e aktivitetit te tij eshte pezulluar. Kjo duket qarte ne dosjet e regjistruara, te cilat mund t’i shikoni tek te dhenat e Ministrise se Drejtesise, numri i te cilave eshte shume ne renie per shkak te ketij udhezimi”, deklaron Petrit Qarri, kryetar i Dhomes Kombetare te Permbaruesve.

Udhezimi, i cili ka hyre ne fuqi dy muaj me pare, ndryshon tarifat qe bankat paguajne per sherbimin permbarimor, duke i kthyer ato nga fikse ne tarifa ne baze te suksesit. Por sipas permbaruesve, skema e re eshte lene evazive dhe kjo ka krijuar ngerçin.

“Vete bankat nuk gjejne dot konsensus se si t’i afrohen sherbimit permbarimor permes tenderit te suksesit. Nuk dine se ke do te quajne sukses dhe ke do pranojme ne si sukses. Problemi i dyte eshte mbeshtetja e Policise se Shtetit. Drejtori i pergjithshem ka dhene nje urdher, i cili eshte ankimuar ne gjykate, ku specifikohen rastet e veçanta se kur do mbeshtetet sherbimi permbarimor privat”, nenvizon Qarri.

Veç kesaj, sipas permbaruesve, udhezimi i ri ka dhe gabime teknike qe e bejne ate te pazbatueshem ne terren. “Shpenzimet i jane dhene pales debitore. Ka gabime teknike”, shton kryetari i Dhomes se Permbaruesve.

Shqiperia eshte vendi me nivelin me te larte te kredive te keqija ne rajon, me rreth 25 per qind. Forcimi i ekzekutimeve permbarimore ka qene nje nga rekomandimet kryesore te FMN-se dhe Bankes Boterore per te ulur rreziqet ne sistemin financiar dhe ekonomine e vendit.

 

 Top Channel

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0