Bizneset që rinisin punën të hënën dhe protokollet e tyre


Duke nisur nga dita e hënë, dyqanet në qendrat tregtare, klinikat dentare, parukeritë dhe berberët do të hapin dyert e biznesit të tyre. Pas më shumë se dy muajsh të mbyllur për shkak të përhapjes së COVID-19 tashmë është radha e tyre të rinisin punën nën masa të shtuara higjienike.

Për secilin nga këto biznese në e-Albania janë të publikuara edhe protokollet përkatëse, që duhet të ndjekin. Në të gjitha këto biznese përcaktohet se në hyrje duhet të sigurojnë dezinfektues duarsh për klientët, ndërsa punonjësit duhet të jenë të pajisur me maskë dhe doreza.

Protokolli përcakton se në asnjë rast në këto biznese nuk do lejohet të futet asnjë person me temperaturë mbi 37.5. Një javë më vonë pritet të hapen baret, restorantet, muzetë dhe galeritë e arteve. Detajet e plota mund t’i gjeni duke klikuar në protokollin përkatës.

Protokolli për klinikat dentare

Protokolli për qendrat tregtare

Protokolli për trajtimet estetike

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0