Bitcoin bëhet më i qëndrueshëm pas rënies gjatë Krishtlindjeve

Bitcoin bëhet më i qëndrueshëm pas rënies gjatë Krishtlindjeve


Çmimi i Bitcoin u stabilizua të Mërkurën pas disa ditëve të paqëndrueshme gjatë periudhës së Krishtlindjeve, e cila shënoi rënien prej 12 000 $ para se të merrte veten me më shumë se 4,000 dollarë në një periudhë shumë të shkurtër.

“Edhe pse rënia e kohëve të fundit i frikësoi shumë adhuruesit e bitcoin, duke marrë parasysh historinë relativisht të shkurtër të tregtimit të bitcoin, luhatja e çmimeve duket të jetë thjesht normale. Ajo arriti kulmin më 17 Dhjetor,” tha Hussein Sayed, strategu kryesor i tregut në FXTM.

“Nëse tregu i Bitcoin është afër përfundimit apo po ndalon thjesht për një pauzë të shkurtër, mbetet të jetë një pyetje e drejtë për vitin 2018.”

Lexoni: Arben Malaj paralajmëron kujdes me bitcoin

Një nga çështjet më të mëdha të bitcoin tani është se mbetet e vështirë të vlerësohet dhe investitorët tradicionalë janë shumë të kujdesshëm ndaj saj.

Analisti James Faucette vuri në dukje madhësinë relativisht të vogël të tregut dhe numrin e vogël të shitësve të gatshëm për të shkëmbyer bitcoin për mallrat aktuale. Faucette tha se bitcoin nuk është si një monedhë e zakonshme apo si ari dhe ka vështirësi në shkallëzim.

Në periudhën e Krishtlindjeve bitcoin ra poshtë 12,000 $ me një humbje prej më shumë se 30%.

Humbjet e Bitcoin u përkeqësuan nga fakti se ndryshe nga tregjet tradicionale, ai nuk ka mekanizëm për të ndalur tregtimin kur ka vlera të mëdha në humbje. Këto njihen si ndërprerësa dhe automatikisht ndalojnë tregtimin kur asetet bien nga një përqindje e caktuar.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0