Binance në “luftë” për të marrë licencën në Gjermani dhe operuar në Europë - Business Magazine Albania

Binance në “luftë” për të marrë licencën në Gjermani dhe operuar në Europë

Binance po përballet me rregullatorin financiar të Gjermanisë për një licencë për të operuar në vend. Changpeng ‘CZ’ Zhao, shefi ekzekutiv i shkëmbimit të kriptove, tha se Binance është në diskutime me BaFin, si pjesë e planeve për të rritur praninë e saj në Gjermani. BaFin kërkon çdo biznes që dëshiron të ofrojë kujdestarinë e kriptoaseteve për të marrë një licencë.

“Ekipi ynë definitivisht po flet me rregullatorët këtu dhe në të gjithë Evropën,” tha Zhao në një intervistë në konferencën Finance Forward fintech në Hamburg të mërkurën. “Unë nuk kam folur me ta vetë drejtpërdrejt, por bazuar në komentet e mia dytësore nga ekipi ynë, gjërat po shkojnë mirë.”

“Ne po bëjmë një punë shumë më të mirë duke komunikuar me rregullatorët këtu. Ne ende shpresojmë të marrim një licencë në Gjermani dhe duam të rrisim tregun tonë këtu”, tha ai.

Njoftimi i Binance pason një paralajmërim nga BaFin në Prill të vitit të kaluar mbi ofertën e shkëmbimit të aksioneve kripto, të lidhura me performancën e aksioneve të njohura amerikane si Tesla Inc., MicroStrategy Inc. dhe Coinbase Global Inc. Monedhat kishin për qëllim të vepronin si aksione sintetike mbështetur nga aksionet aktuale, tha Binance në atë kohë, duke lejuar investitorët të përfitojnë nga performanca e aksioneve dhe dividentët e një kompanie, por pa të drejta të aksionerëve si privilegjet e votës.

Lexo edhe: “Shpërthimi i flluskës”/ Kolapsi i monedhës “Luna” mund të sillte edhe fundin e kriptomonedhave

BaFin tha në një deklaratë në atë kohë se Binance mund të ketë shkelur rregullat e sigurisë. Një zëdhënës i rregullatorit tha të mërkurën se nuk komenton për raste individuale.

Diskutimet në Gjermani vijnë pasi Binance siguroi miratimin rregullator nga qeveria franceze në fillim të këtij muaji, duke siguruar shkëmbimin me regjistrimin e ofruesve të shërbimit të aseteve dixhitale për ta bërë Parisin qendrën e tij evropiane.

Zhao kishte konfirmuar më parë se Binance do të bënte një investim prej 100 milionë euro (105 milionë dollarë) në ekosistemin e bllokut të Francës dhe do të punësonte deri në 250 njerëz për të punuar në zhvillimin e infrastrukturës.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0