“Shpërthimi i flluskës”/ Kolapsi i monedhës “Luna” mund të sillte edhe fundin e kriptomonedhave - Business Magazine Albania

“Shpërthimi i flluskës”/ Kolapsi i monedhës “Luna” mund të sillte edhe fundin e kriptomonedhave

Hipotezat se kolapsi i një prej eksperimenteve më të mëdha në financat e decentralizuara mund të sillte vdekjen e kriptove duket se kanë qenë të tepërta. Nëse shpërthimi i Terra do të kishte ndodhur pas disa muajsh të tjerë rritjeje, ndikimi rezultues i tregut mund të kishte krijuar një version DeFi të vitit 2008 – në vend të kësaj, monedhat stabël algoritmike të profilit të lartë mund të përfundojnë të qënurit viktimat kryesore.

Në një rënie që fillon më 9 maj, TerraUSD i Terraform Labs – një monedhë digjitale që përdor kryesisht algoritme, në vend të kolateralit, për të rregulluar furnizimin e saj dhe për të mbajtur kursin 1-me-1 me dollarin amerikan – dhe homologu i tij i monedhës dixhitale Luna humbën pothuajse të gjithë vlerën e tyre, ndërkohë që aktiviteti në blockchain qëndror të Terra u pezullua dy herë. Një muaj pasi arriti një rekord prej 119 dollarësh, çmimi i Luna tani tregtohet afër zeros, ndërsa UST ka ngecur rreth 20 cent.

Shkrirja shkaktoi rënie të çmimeve të kriptove në të gjithë bordin; ata më vonë u stabilizuan dhe u rikuperuan disi, por jo pa hequr rreth 300 miliardë dollarë apo më shumë nga vlera totale e tregut prej trilion dollarësh të sektorit. Më e rëndësishmja, ajo shkaktoi lëkundje edhe në monedhat më të mëdha të kolateralizuara të qëndrueshme, të cilat mbështesin lidhjen e tyre me aktive të barazvlefshme me dollarin.

Monedhat e qëndrueshme janë një pjesë jetike e ekosistemit të kriptomonedhav, sepse ato përdoren nga tregtarët si një mjet për të ruajtur vlerën pa u larguar nga ekosistemi i aseteve dixhitale. Investitorët u drejtohen atyre si një strehë e sigurt gjatë periudhave të paqëndrueshmërisë, apo edhe thjesht si një mjet pagese dixhitale. Tani, mbeten pyetje nëse mekanizmi unik pas TerraUSD mund të jetë duke hyrë në pension, të paktën për t’u përdorur nga projekte që bëhen shumë të mëdha për të dështuar.

“Nuk do të habitesha nëse ky është fundi i monedhave të qëndrueshme algoritmike”, tha Hilary Allen, profesoreshë e drejtësisë në Universitetin Amerikan. “DeFi nuk mund të funksionojë pa monedhat e qëndrueshme(StableCoins), me të vërtetë. Mungesa e besimit te monedhat e qëndrueshme do të ishte katastrofike për ekosistemin DeFi.”

Lexo edhe: Warren Buffett: “Nuk do të blija të gjithë bitcoin e botës as për 25 dollarë”

Përpara se të humbiste fiksimin e saj më 8 maj, TerraUSD kishte një vlerë totale tregu prej rreth 18.6 miliardë dollarë – e zbehtë në madhësi nga rivalët e saj të kolateralizuar Tether dhe USDC, në 83.2 miliardë dhe 48.7 miliardë dollarë, respektivisht, sipas të dhënave nga CoinMarketCap. Kjo e mbajti kolapsin e saj nga shkaktimi i një përhapjeje, por më vonë, dhe mund të kishte qenë një histori tjetër.

Çmimi i dështimit

Ndërsa ekosistemi Terra u rrit në popullaritet, bashkëthemeluesi i tij Do Kwon tha se donte të ndërtonte një rezervë që mund të mbështeste UST në kohë stresi ekstrem. Ai themeloi Luna Foundation Guard, një organizatë që synon të mbajë UST të qëndrueshme, e cila do të kujdesej për një grumbull Bitcoin që ai po grumbullonte ngadalë për të vepruar si kolateral për UST. Ndërkohë, zhvilluesit vazhduan të ndërtonin aplikacione në blockchain-in e tij, investitorët bastnin për të ardhmen e tij dhe disa kriptovaluta u lidhën në mënyrë të pakthyeshme me projektin.

Midis janarit dhe marsit, LFG bleu 3.5 miliardë dollarë Bitcoin, sipas firmës mjekoligjore të blockchain Elliptic. Në intervistat për media në mars, Kwon tha se planifikonte të rriste grumbullin në 10 miliardë dollarë deri në tremujorin e tretë të këtij viti. Teoria ishte se nëse TerraUSD shpërbëhej, firma mund të shpërndante furnizimin e saj ekzistues të Bitcoin për të provuar dhe stabilizuar shitjen – megjithëse mund të ketë kërkuar shumë më tepër kapital për ta shpëtuar atë.

Nëse grumbulli i LFG-së do të kishte arritur tashmë shifrën prej 10 miliardë dollarësh, heqja e lidhjes mund të mos kishte qenë aq brutale për tregjet – por ajo sasi e Bitcoin që godiste shkëmbimet në vazhdimësi të shpejtë do të kishte shkaktuar valë tronditëse në të gjithë sektorin. Në periudha më të qeta, të tilla si disa ditë përpara se Terra të thyente lidhjen e saj, Bitcoin regjistroi një mesatare prej rreth 30 miliardë dollarë në vëllimin e tregtimit ditor – duke e bërë stokun e Kwon rreth një të tretën e të gjithë tregut nëse hidhet me një lëvizje.

Lexo edhe: Përgjysmohet çmimi i Bitcoin, presidenti i El Salvadorit vazhdon të blejë

“Arsyeja pse dua të arrij në 10 miliardë dollarë është se përveç Satoshi, ne do të jemi zotëruesi më i madh i vetëm i Bitcoin në botë”, tha Kwon në një intervistë me kanalin kripto YouTube Fungible Times në mars, duke iu referuar pasurisë së Bitcoin.

“Atëherë në atë rast, brenda industrisë së kriptove, dështimi i UST është i barabartë me dështimin e vetë kriptos,” shtoi Kwon.

(E pa)qëndrueshme

Edhe me disa rezerva të shtuara si bazë, modeli algoritmik që rregullon UST varet nga një kombinim i programeve softuerike, stimujve të tregtarëve dhe shkëmbimeve me Luna për të ruajtur vlerën e tij. Kjo është ndryshe në krahasim me monedhat e qëndrueshme të kolateralizuara si Tether, USDC dhe Binance USD e Binance, të cilat mbështeten në aftësinë për të shlyer tokenat nga një rezervë e monedhës fizike. Në rastin e Tether, cilësia e këtyre aseteve është vënë në pikëpyetje më parë – por gjatë paqëndrueshmërisë së shkaktuar nga Terra, e ndihmoi monedhën të shmangte të njëjtin fat.

Ndërsa stuhia qetësohet, pasojat më të gjera të rënies së Terra përfshijnë një kontroll të shtuar të të gjithë sektorit të monedhave të qëndrueshme nga rregullatorët, të cilët tashmë i kishin parë monedhat si Tether, një rrezik të mundshëm sistemik. Sekretarja e Thesarit Janet Yellen tha të enjten se incidenti tregon rreziqet e monedhave të qëndrueshme private, të cilat edhe pse të parregulluara, mund të paraqesin të njëjtin lloj rreziqesh si funksionet bankare.

Reeve Collins, bashkëthemelues dhe ish-CEO i Tether, i cili operon monedhën e vet të qëndrueshme mbështetur nga asetet, tha se kolapsi i Terra ishte pjesë e rendit natyror të kriptos, duke përdorur korrigjimet e tregut për të fshirë ata që konsiderohen të tepërt.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0