Bill Gates nuk largohet lehtë nga froni, sërish më i pasuri në botë


Bill Gates ka marrë sërish fronin e njeriut më të pasur në botë pas më shumë se 24 muajve.

Ai la pas Jeff Bezos, themeluesin e Amazon që tashmë renditet në vendit e dytë. Pasuria e këtij të fundit u lëkund pas divorcit me gruan e tij.

Bezos, vlera neto e të cilit mbetet 108.7 miliardë dollarë, ka shumë të ngjarë të ishte ende në krye nëse nuk do të ishte për divorcin e tij, sipas Bloomberg. Ish-gruaja e tij MacKenzie, përfitoi 52 miliardë dollarë nga marrëveshja e divorcit.

Microsoft gjithashtu mundi Amazon në kontratën 10 milion dollarëshe të Pentagonit, që çoi në rritjen e pasurisë së Bill Gates.

Lexoni gjithashtu:

Bill Gates më tha diçka briliante 25 vjet më parë

Newshub

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale