Bien aksionet e Tesla - Business Magazine Albania

Bien aksionet e Tesla

Aksionet e Tesla Inc janë në rrugën e duhur për muajin e tyre më të keq ndonjëherë, pasi një shitje u thellua të enjten për shkak të shqetësimeve për zbutjen e kërkesës për makina elektrike dhe shpërqendrimit të shefit ekzekutiv Elon Musk me Twitter.

Aksionet ranë pothuajse 10% të enjten në nivelin e tyre më të ulët që nga shtatori 2020 pasi uebfaqja e prodhuesit të automjeteve tregoi se po ofronte 7,500 dollarë zbritje në automjetet elektrike Model 3 dhe Model Y të dorëzuara në Shtetet e Bashkuara këtë muaj.

Aksionet e Tesla kanë rënë me 36% deri më tani në dhjetor, duke shënuar performancën e saj më të keqe mujore ndonjëherë. Për krahasim, aksionet e Tesla-s ranë 22% në mars 2020, kur pandemia e koronavirusit i ktheu tregjet financiare në një kthesë.

Marrja e Twitter nga Musk prej 44 miliardë dollarësh në tetor është shoqëruar nga kaosi dhe polemikat, me disa investitorë që pyesin nëse miliarderi është shumë i hutuar për të drejtuar siç duhet Tesla. Musk gjithashtu ka shitur pothuajse 40 miliardë dollarë aksionet e tij të Tesla këtë vit, duke shtuar presionin mbi aksionet pasi investitorët shqetësohen se ai mund të shesë më shumë për të mbajtur Twitter në këmbë.

Për më tepër, Tesla në tetor tha se priste të humbiste objektivin e saj të ofrimit të automjeteve këtë vit dhe analistët janë shqetësuar se rritja e normave të interesit dhe një ekonomi e trazuar mund të dëmtojnë kërkesën.

Vlera e tregut të aksioneve të Tesla-s ishte mbi 600 miliardë dollarë kur u bashkua me S&P 500 në dhjetor 2020, duke e bërë atë kompaninë e gjashtë më të vlefshme të listuar publikisht në SHBA në atë kohë. Që atëherë, kapitalizimi i saj i tregut është tkurrur në rreth 400 miliardë dollarë dhe tani është kompania e tetë më e vlefshme në Wall Street, menjëherë pas Exxon Mobil Corp dhe pak përpara Tencent Holding Ltd.

Vlera e tregut të aksioneve të Tesla-s u tejkalua kohët e fundit nga vlerat e kombinuara të Volkswagen AG, Toyota Motor Corp, Hyundai Motor, General Motors Co, Ford Motor Co dhe BMW për herë të parë në më shumë se një vit, një ndryshim i madh pasi stoku u rrit me gati 2,000%. nga viti 2018 deri në nivelin më të lartë të vitit 2021. Tesla mbetet deri tani shitësi kryesor i automjeteve elektrike.

Me analistët gjithnjë e më të shqetësuar për Teslën, objektivi mesatar i çmimit të analistëve tani nënkupton një kapitalizim tregu prej pak më shumë se 800 miliardë dollarë, nga 1.1 trilion dollarë në prill, sipas të dhënave të Refinitiv. Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0