Biden prezanton planin 100 ditor. Maska e detyrueshme që ditën e parë

Biden

Joe Biden, Presidenti i zgjedhur i SHBA ka prezantuar planin e tij 100-ditor për të luftuar pandeminë e koronavirusit, ku ka premtuar se do të nënshkruajë një mandat federal për përdorimin e maskës që ditën e parë të administratës së tij.

“Jam absolutisht i bindur që në 100 ditë ne mund të ndryshojmë rrjedhën e sëmundjes dhe të ndryshojmë jetën në Amerikë për mirë”, tha Biden kur prezantoi këshilltarët kryesorë të shëndetit në administratën e tij në hyrje.

Vendosja e maskës do të zbatohet kudo që të jetë e mundur “sipas ligjit”, tha Biden, duke përfshirë kështu edhe ndërtesa federale, udhëtime ndërshtetërore dhe juridiksione të tjera të kontrolluara nga qeveria federale.

“100 ditë për të bërë një ndryshim. Nuk është një deklaratë politike, është një veprim patriotik”, tha ai.

Mbajtja e maskës është deklaratë politike ende gjatë administrates Trump. Kujtojmë se Donald Trump nuk urdhëroi që qytetarët të mbanin maskë në fytyrë gjatë pandemisë. Shumë shtete tashmë kanë mandatet e tyre të maskave për banorët, në përputhje me udhëzimet shëndetësore. Ndërkohë, guvernatorë të disa shteteve të tjera kanë refuzuar të lëshojnë këtë urdhër, duke pretenduar se maska pengon të drejtat e qytetarëve.

Lexo: Revista “Time” ‘fshin’ vitin 2020: Më i keqi i të gjitha kohërave

Por, Biden u zotua se që ditën e parë ai do të ndjekë shkencën, e cila do të merret me pandeminë. Sipas tij, zyrtarët e shëndetësisë kanë zbuluar se mbajtja e një maske mund të ndihmojë në frenimin e përhapjes së virusit.

“Maskimi, vaksinimet, hapja e shkollave. Këto janë tre qëllimet kryesore për 100 ditët e mia të para,” tha Biden.

Ai premtoi gjithashtu marrjen e vaksinës së koronavirusit prej 100 milionë doza për amerikanët brenda 100 ditëve të para.

Në kohën që Biden merr detyrën e zyrtarit, të paktën tre kompani farmaceutike, Pfizer, Moderna dhe AstraZeneca mund të kenë autorizim emergjent nga FDA. Janë ndërkohë edhe kompani të tjera, si Johnson & Johnson, që po punojnë për të krijuar një vaksinë.

Ai I kërkoi Kongresit të vepronte tani për të miratuar faturat e nevojshme federale të shpenzimeve që do të ndihmonin në pandeminë e koronavirusit. Ky veprim nga Kongresi do të kërkohej gjithashtu që Biden të zbatojë pjesën e tretë të iniciativës së tij Covid, e cila përfshin hapjen e shumicës së shkollave.

“Duhet të jetë një përparësi kombëtare t’i rikthejmë fëmijët tanë në shkollë dhe t’i mbajmë në shkollë,” tha Biden.

Washington Post

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale