Biden nis planin prej 3 miliardë dollarësh për të rritur prodhimin e baterive për automjetet elektrike  - Business Magazine Albania

Biden nis planin prej 3 miliardë dollarësh për të rritur prodhimin e baterive për automjetet elektrike 

baterive

Administrata Biden ka njoftuar se do të fillojë një plan prej 3.1 miliardë dollarësh për të nxitur prodhimin vendas të baterive, në një përpjekje më të gjerë për ta zhvendosur vendin nga makinat me gaz në automjetet elektrike. 

Elektrifikimi i sektorit të transportit do të jetë kritik për zbutjen e ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit. Sektori i transportit është një nga kontribuesit më të mëdhenj në emetimet e gazeve serrë në SHBA, duke përfaqësuar afërsisht një të tretën e emetimeve çdo vit. 

Sipas Departamentit të Energjisë, financimi do të mbështesë grante që synojnë ndërtimin, ri-pajisjen ose zgjerimin e prodhimit të baterive dhe komponentëve të baterive, si dhe krijimin e objekteve të riciklimit të baterive. Grantet do të financohen përmes ligjit dypartiak të infrastrukturës prej 1 trilion dollarësh të Presidentit Joe Biden, i cili përfshin më shumë se 7 miliardë dollarë për të forcuar zinxhirin e furnizimit të baterive të vendit. 

Lexoni: CargoFlags, startup-i shqiptar i cili po tjetërson industrinë e transportit

Masa vjen pasi presidenti në prill thirri Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes për të inkurajuar prodhimin vendas të mineraleve të nevojshme për prodhimin e baterive për EV dhe ruajtjen afatgjatë të energjisë. Ky urdhër mund të ndihmojë kompanitë të marrin fonde federale për studimet e fizibilitetit në projektet që nxjerrin materiale për prodhimin e EV, si litium, nikel, kobalt, grafit dhe mangan. 

“Këto bateri të prodhuara në Amerikë do të ndihmojnë në reduktimin e emetimeve dhe krijimin e mundësive në të gjithë vendin,” tha Këshilltarja Kombëtare e Shtëpisë së Bardhë për Klimën, Gina McCarthy gjatë një telefonate me gazetarët. 

Shtëpia e Bardhë, e cila ka vendosur një objektiv prej 50% të shitjeve të automjeteve elektrike deri në vitin 2030, po punon gjithashtu për të ndërtuar një rrjet kombëtar të stacioneve të karikimit të EV dhe për të krijuar stimuj tatimorë për konsumatorët që blejnë EV. Administrata gjithashtu është zotuar të zëvendësojë flotën e saj federale prej 600,000 makinash dhe kamionësh me energji elektrike deri në vitin 2035. 

SHBA është tregu i tretë më i madh në botë për EV-të, pas Kinës dhe Evropës. Vetëm 4% e makinave të reja të shitura në SHBA vitin e kaluar ishin elektrike, sipas kompanisë kërkimore të tregut Canalys. 

“Pozicionimi i Shteteve të Bashkuara përpara në përmbushjen e kërkesës në rritje për bateri të avancuara është mënyra se si ne rrisim konkurrencën tonë dhe elektrizojmë sistemin tonë të transportit,” tha në një deklaratë të hënën Sekretarja e Energjisë e SHBA-së Jennifer M. Granholm. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0