Best Buy nuk do të shesë më produktet e gjigandit Huawei


Best Buy nuk do të shesë më produkte të Huawei, aktualisht kompania e 2 më e madhe e prodhimit të smartphone. Kjo shënon dështimin e dytë të përpjekjeve të kinezëve për të depërtuar në tregun Amerikan.

Sipas CNET, Best Buy ka ndaluar porositë për smartphone të rinj nga aziatikët dhe do të ndalojë përfundimisht së shitur smartphone Huawei në javët në vazhdim.

Huawei është ballafaquar me vështirësi të mëdha në luftën e saj për të hyrë në tregun amerikan. Kompani telefonike të rëndësishme si AT&T dhe Verizon kanë refuzuar të shesin smatphone nga kinezet. Kjo, pas presionit të qeverisë amerikane duke lënë vetëm 2 rishitës për gjithë Amerikën. Best Buy (edhe për pak kohë) dhe Amazon.

Humbja e Best Buy, rishitësin më të madh të elektronikës në vend, është një tjetër goditje e rëndë për kompaninë.

Mark Gurman nga Bloomberg, raporton se nuk penalizohen vetëm smartphone. Goditja vjen edhe për produktet e tjera të kompanisë. Huawei, gjithashtu prodhon laptop dhe smartwatch. Gjithashtu edhe Honor, sub-brand i Huawei, pritet të ketë të njëjtin fat. Ajo që kërkohet të arrihet, është eleminimi i plotë i gjithë gamës së produkteve.

Por e gjithë kjo ka një arsye. Nuk është një goditje për Kinën, por është një goditje për kompaninë veçanërisht. Zyrtarë të FBI, CIA dhe NSA, dyshojnë se kompania kineze ka lidhje të forta me qeverinë vendase. Ky fakt, është konsideruar si i rrezikshëm për sigurinë kombëtare. Kongresi ndërkohë, po punon për të hartuar një ligj i cili ndalon përdorimin e smartphone Huawei apo ZTE nga të punësuarit në agjensitë qeveritare.

Është ende e paqartë, nëse kompania kineze me qëndër në Shenzhen, është një konkurent i fortë, apo me të vërtetë mund të jetë një i “infiltruar”.

Burimi: The Verge

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale