Bëhuni pjesë e akademisë jCoders dhe prekni teknologjinë me duart tuaja - Business Magazine Albania

Bëhuni pjesë e akademisë jCoders dhe prekni teknologjinë me duart tuaja


Akademia jCoders ofron mësimin e programimit, elektronikës, robotikës dhe platformave mobile dhe është akademia e parë e këtij lloji në Tiranë. Ajo është themeluar në Korrik të vitit 2015 në Kosovë dhe filloi punën me fëmijët në Nëntor të të njejtit vit. jCoders ka për mision ndërtimin e gjeneratës së re të krijuesve, duke i ekspozuar të rinjtë nga mosha 8 vjeçare ndaj teknologjisë informative dhe krijimit të teknologjisë.

Tashmë jCoders vjen në Tiranë dhe në bashkëpunim me Protik Innovation Center ju fton të bëheni pjesë e trajnimeve, duke i dhënë një tjetër dimension pasditeve interaktive të fëmijëve tuaj. Janë të mirëpritur të gjithë fëmijët nga 8 deri 15 vjeç. Për t’iu përshtatur sa më mirë nevojave specifike të çdo fëmije seancat drejtohen nga 2 trajnerë njëkohësisht.

Trajnimet jane të organizuara në 3 module: bazë, robotikë, mobile.

Akademia jCoders ka këto objektiva:

  • Ndërtimin e gjeneratave të reja me njohuri të teknologjisë informative
  • Zhvillimin e planprogrameve të reja të cilat do të ofrojne diversitet në mësimin e teknologjisë
  • Zgjerimin e akademisë edhe në qytete të tjera

Programi i akademisë është i bazuar në projekte dhe me moton ‘Mëso duke punuar’ i cili lejon lulëzimin e potencialit të plotë të secilit fëmijë, duke nxitur kreativitetin, punën në grup, krijimin teknologjik dhe mbi të gjitha inovacionin. Nxënësit transfromohen nga shfrytëzues të teknologjisë në krijues të teknologjisë.

Suksesi i nxënësve të jCoders ka sjellë shumë çmime: Tre nxënës të kësaj akademie dolën fitues të çmimit prestigjoz në Albanian ICT Awards, “Ylli në ngritje”.

Lexoni: “ICT Ylli në Ngritje”, Raesa Nikshiqi: “Njerëzit me nevoja të veçanta në fokus të projektit tim.”

Lexoni: “Ylli në ngritje i ICT Awards”, Penda Smajljaj: “NotifyMe ka qenë projekti që më ka sfiduar në çdo aspekt.”

Lexoni: “Ylli në Ngritje” i ICT Awards Loran Pllana: “Vetëm me punë të palodhshme krijohen vlerat dhe suksesi”

Akademia jCoders është funksionale në Prishtinë, Gjilan, Mitrovicë dhe Tiranë.

jCodersÇfarë mësohet në Akademinë jCoders?

Gjeneratat e reja të ditës së sotme janë të lidhur ngushtë me përdorimin e pajisjeve teknologjike dhe si të tillë ata çdo ditë e më shumë po bëhen të varur, mirëpo edhe të largët në aspektin e njohjes në thelb të krijimeve teknologjike. Në jCoders punohet shumë në ndërtimin e kulturës së inovacionit dhe nxitjen e kreativitetit në klasë, të cilat lejojnë liri si dhe lulëzim të potencialit.

Akademia jCoders punon shumë në hulumtimin e metodave më efektive të mësimdhënies në mënyrë që të nxënit e mësimit brenda orëve të jetë sa më efektiv. Ky proces është ciklik dhe vazhdimisht punohet të përmirësohet.

Trajnimet të cilat ofrohen janë të dedikuara për moshat  8-15 dhe 15-18.

Trajnimet për moshat 8-15 përbëhen nga këto module (kliko këtë link)

Trajnimet për moshat 15-18 përbëhen nga këto module (kliko këtë link)

Për të dyja grupmoshat trajnimet në modulet më të avancuara bëhen sipas suksesit dhe parapëlqimeve të nxënësve.

Struktura Mësimore

Grupet e fëmijëve të jCoders janë maksimumi 15 fëmijë.

Certifikimi – Pas përfundimit të suksesshëm të moduleve, nxënësit certifikohen nga Akademia jCoders dhe Ministria e Arsimit me titullin Junior Coder.

Çmimi: 40 euro në muaj.

Mësimi mbahet në hapësira kreative të pajisura me laptop individual për secilin fëmijë në të cilin do të zhvillojë gjatë orës.

Programi i përdorur në Trajnimet jCoders është material i adaptuar nga Creative Computing dhe Scratch, këto dy të dizajnuara nga MIT Media Lab dhe Harvard Graduate School of Education. Programi për modulet Robo dhe Mobile eshte i adaptuar nga Arduino dhe AppInventor.

Për më shumë informacione klikoni këtu.

Regjistrohuni duke plotësuar formën në www.j-coders.com/register ose në nr. +355 69 8986453.

Nxitoni të regjistroheni, aplikimet janë të hapura deri në fund të muajit Shtator.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0