BE ka siguruar sasinë më të madhe të vaksinave anti-covid në botë

Bashkimi Europian duket se ka siguruar sasinë më të madhe të dozave në botë. Sipas mediave franceze, të 27-ta vendet anëtare kanë porositur paraprakisht 14 miliardë doza për 447 milion banorët e unionit, domethënë 3.1 doza për një europian, ndërkohë që për një amerikan ka 3 doza. Komisioni Europian tani ka siguruar kontrata me gjashtë kompani, duke bërë të mundur që qytetarët e parë europianë të vaksinohen para fundit të dhjetorit. “Më në fund ka dritë në fund të tunelit,” tha Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen, duke folur në Parlamentin Europian.

“Vaksinat janë të rëndësishme, por ato që vlejnë janë mekanizmat për shpërndarjen e tyre. Shtetet Anëtare duhet të përgatiten tani,” tha ajo. Sipas presidentes së KE-së, të gjitha vendet duhet të përgatiten logjikisht për shpërndarjen e qindra miliona dozave. “Sepse kjo është bileta jonë për në këtë mënyrë për të dalë nga pandemia,” tha ajo.

Sipas një zyrtari të BE të përfshirë në bisedime me kompani farmaceutike, Bashkimi Europian mund të paguajë më shumë se 10 miliardë dollarë për të siguruar qindra miliona doza të vaksinave kandidate të zhvilluara nga Pfizer-BioNTech dhe CureVac. BE ka rënë dakord të paguajë një çmim fillestar prej 4.65 miliardë euro për 300 milion doza. Informacioni mbi çmimet, i cili nuk është zbuluar më parë, konfirmon që BE paguan më pak për një dozë sesa Shtetet e Bashkuara.

Pra, duket se europianët janë në një pozitë të privilegjuar. Sipas listës përkatëse të “Duke Global Health Innovation Center”, pasi vetëm australianët (5.2), britanikët (7.3) dhe kanadezët (9.5) kanë siguruar më shumë doza për frymë.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale