BE ka siguruar sasinë më të madhe të vaksinave anti-covid në botë - Business Magazine Albania

BE ka siguruar sasinë më të madhe të vaksinave anti-covid në botë

Bashkimi Europian duket se ka siguruar sasinë më të madhe të dozave në botë. Sipas mediave franceze, të 27-ta vendet anëtare kanë porositur paraprakisht 14 miliardë doza për 447 milion banorët e unionit, domethënë 3.1 doza për një europian, ndërkohë që për një amerikan ka 3 doza. Komisioni Europian tani ka siguruar kontrata me gjashtë kompani, duke bërë të mundur që qytetarët e parë europianë të vaksinohen para fundit të dhjetorit. “Më në fund ka dritë në fund të tunelit,” tha Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen, duke folur në Parlamentin Europian.

“Vaksinat janë të rëndësishme, por ato që vlejnë janë mekanizmat për shpërndarjen e tyre. Shtetet Anëtare duhet të përgatiten tani,” tha ajo. Sipas presidentes së KE-së, të gjitha vendet duhet të përgatiten logjikisht për shpërndarjen e qindra miliona dozave. “Sepse kjo është bileta jonë për në këtë mënyrë për të dalë nga pandemia,” tha ajo.

Sipas një zyrtari të BE të përfshirë në bisedime me kompani farmaceutike, Bashkimi Europian mund të paguajë më shumë se 10 miliardë dollarë për të siguruar qindra miliona doza të vaksinave kandidate të zhvilluara nga Pfizer-BioNTech dhe CureVac. BE ka rënë dakord të paguajë një çmim fillestar prej 4.65 miliardë euro për 300 milion doza. Informacioni mbi çmimet, i cili nuk është zbuluar më parë, konfirmon që BE paguan më pak për një dozë sesa Shtetet e Bashkuara.

Pra, duket se europianët janë në një pozitë të privilegjuar. Sipas listës përkatëse të “Duke Global Health Innovation Center”, pasi vetëm australianët (5.2), britanikët (7.3) dhe kanadezët (9.5) kanë siguruar më shumë doza për frymë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0