Bankat pesefishojne fitimet e tyre - Business Magazine Albania

Bankat pesefishojne fitimet e tyre


Bankat private fituan rreth 50 milione dollare ne 5 muajt e pare te vitit, mesatarisht 10 milione dollare ne çdo muaj. Te dhenat e fundit zyrtare nga shoqata shqiptare e bankave tregojne se krahasuar me nje vit me pare, fitimet e sistemit bankar jane rritur me mbi 5 here duke shenuar nje rekord historik.

Shifrat tregojne permiresim te forte ne te gjithe treguesit qe masin perfitueshmerine e sistemit. Kthimi nga kapital, i cili mat fitimin e bankave ne raport me parate e investuara nga aksioneret e tyre, arriti 11.2 per qind ne fund te pesemujorit.

Kjo do te thote se per çdo 100 leke kapital te investuar ne banke aksioneret kane marre mbrapsht 11.2 leke fitim per pese muajt e pare. Nje vit me pare shifra ishte 2.2 per qind.

Permiresimi i forte i treguesve vjen ne nje kohe kur aktiviteti kryesor qe kryejne bankat, ai i ndermjetesimit financiar, eshte ne tkurrje krahasuar me nje vit me pare.

Prej disa muajsh depozitat ne sistem kane ngrire, ndersa kredia ne fund te pesemujorit ishte 1.7 per qind me e ulet se nje vit me pare.

Ekspertet e Bankes se Shqiperise thone se pjesa kryesore e rritjes se fitimeve te gjeneruara nga bankat lidhet me renien e fondeve qe ato duhet te lene menjane per te mbuluar kredite e keqija.

Keto te fundit, prej disa muajsh kane ndalur rritjen dhe jane stabilizuar ne nivelin 24 per qind. Kjo i ka çliruar bankat nga detyrimi per te ngrire fonde te reja shtese ne formen e provigjoneve per mbulimin e humbjeve qe vijne nga kredite me probleme.

Por pertej kesaj, te dhenat tregojne se 2014, vit i cili per ekonomine dhe qytetaret parashikohet serish nje vit i veshtire, duket se nuk do te jete i tille per sistemin financiar.

 Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0