Banka e Shqipërisë: “Rriten kostot e kredive. Qytetarët po ulin aftësinë paguese” - Business Magazine Albania

Banka e Shqipërisë: “Rriten kostot e kredive. Qytetarët po ulin aftësinë paguese”

Rritja e çmimeve

Rritja e normave të interesit ka dhënë efektet e parë në ekonominë e Shqipërisë. Në raportin e stabilitetit financiar për 6 mujorin e parë të 2022-it, vëren se kredia e re është zgjeruar gjatë periudhës me 4.5%, duke u ngjitur në rreth 700 miliardë lekë, por aftësia paguese e huamarrësve është zvogëluar për shkak të rritjes së kostove të jetesës.

Gjithashtu shlyerja e kredive me probleme nuk po ndodh me të njëjtat ritme edhe pse stoku vazhdon të mos rritet.

Lexo edhe: Çmimet e shtëpive u rritën me 39% në 6 mujorin e parë të 2022-it

Nga krahu tjetër rritja e normave bazë të interesit po shtrenjton këstet e kredive. Efekti i parë po ndjehet tek bonot e thesarit, normat e të cilave kanë shkaur deri në 4.5%, ndërsa normat mesatare të kredisë në lekë kanë shkuar në 7-8%.

Banka e Shqipërisë tregon se rreziqet e normave ende nuk janë transmetuar te sistemi bankar, i cili vazhdon të mbetet mjaft likuid, por ka shtrënguar standardet e kreditimit. Ajo që ngre shqetësim është fakti se në 6 mujor shëndeti financiar i bankave është dobësuar. Bankat rezultuan me fitim gjatë periudhës, por norma e fitimit vjen me ulje 38% për shkak të rritjes së shpenzimeve operative.

Lajme të mira në 6 mujor janë ulja e papunësisë dhe zgjerimi i fortë i ekonomisë gjatë tremujorit. Por, për sistemin shqiptar rreziku më i madh mbetet importi i energjisë. Nëse reshjet nuk do jenë në sasi të mjaftueshme për prodhim, më shumë fonde buxhetore do shkojnë në atë drejtim duke lënë pak hapësira për mbështetjen sociale.

Raportin mund ta gjeni këtu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0