Çmimet e shtëpive u rritën me 39% në 6 mujorin e parë të 2022-it - Business Magazine Albania

Çmimet e shtëpive u rritën me 39% në 6 mujorin e parë të 2022-it

Çmimet e apartamenteve u shtrenjtuan me 39% në pjesën e parë të vitit krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Gjetjet janë publikuar nga Banka e Shqipërisë në raportin e stabiliteti financiar për këtë periudhë në bazë të një ankete të kryer me rreth 230 subjekte që kanë si aktivitet kryesor tregtimin e pronave të paluajtshme.

Financimi përmes kredive bankare dominon edhe pjesën më të madhe të shitjes së pronave, gati gjysmën e tyre, ku kredia mbulon deri në 60% të vlerës së tyre.

Bankat kanë ndjekur kritere të lehtësuara në huadhënien për blerjen e pasurive të paluajtshme këtë periudhë, ku stoku i kredisë për këtë qëllim arriti rreth 140 miliardë lekë në fund të 6-mujorit të parë.

Lexo edhe: Pasuritë imobiliare, me çmime përtej arsyes

Ky shtrenjtim vlerësojnë agjentët imobiliare është diktuar kryesisht nga rritja e çmimit mesatar të banesave në kryeqytet veçanërisht në qendër, por edhe në zona të tjera të vendit, sipas raportit te bankes se shqiperise.

Ndërkohë, rritja e çmimeve të banesave parashikohet të vijojë edhe më tej duke e bërë edhe më të vështirë blerjen e një shtëpi, pasi agjentët pavarësisht pasigurive  janë optimistë për ecurinë e tregut edhe në një periudhë më afatgjatë. Ata presin që çmimet e banesave dhe pronat tregtare të shtrenjtohen sërish në të ardhmen përkatësisht me 24% dhe 22%.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0