Banka Botërore refuzon kërkesën e El Salvadorit për ndihmë në funksionimin e bitcoin - Business Magazine Albania

Banka Botërore refuzon kërkesën e El Salvadorit për ndihmë në funksionimin e bitcoin

Banka Botërore

Banka Botërore tha të mërkurën se nuk mund të ndihmojë në implementimin e bitcoin të El Salvador duke pasur parasysh të metat mjedisore dhe transparencën.

“Ne jemi të përkushtuar për të ndihmuar El Salvadorin në shumë mënyra, duke përfshirë transparencën e monedhës dhe proceset rregullatore,” tha një zëdhënës i Bankës Botërore.

“Ndërsa qeveria na u afrua për ndihmë në bitcoin, kjo nuk është diçka që Banka Botërore mund ta mbështesë duke pasur parasysh të metat mjedisore dhe transparencën.”

Më herët të Mërkurën, Ministri i Financave i El Salvadorit, Alejandro Zelaya tha se vendi i Amerikës Qendrore kishte kërkuar ndihmë teknike nga Banka pasi kërkon të përdorë bitcoin si një kartëmonedhë ligjore së bashku me dollarin amerikan.

Ministri gjithashtu tha se negociatat në vazhdim me Fondin Monetar Ndërkombëtar kishin qenë të suksesshme, megjithëse FMN tha javën e kaluar se pa “probleme makroekonomike, financiare dhe ligjore” me miratimin e bitcoin.

Investitorët kohët e fundit kanë kërkuar këste më të larta për të mbajtur borxhin Salvadoran, për shqetësimet në rritje mbi përfundimin e marrëveshjes me FMN, çelësi për të rregulluar boshllëqet e buxhetit deri në 2023.

Lexoni: Bitcoin, El Salvador synon të bëhet kombi i parë që e miraton si para kombëtare

El Salvador këtë muaj u bë vendi i parë që miratoi bitcoin si një kartëmonedhë ligjore, me Presidentin Nayib Bukele që shpalli potencialin e kriptomonedhës si një monedhë dërgesash për Salvadoranët jashtë shtetit.

Këtë muaj, Bukele gjithashtu u tërhoq nga një marrëveshje antikorrupsion me Organizatën e Shteteve Amerikane, e cila zhgënjeu qeverinë e SHBA, pasi Uashingtoni duket të ndalojë korrupsionin në Amerikën Qendrore si pjesë e politikës së saj të imigracionit.

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0