ASE ka hapur zyrtarisht aplikimet për programe mentorshipi për grupmoshat 12-15 vjeç - Business Magazine Albania

ASE ka hapur zyrtarisht aplikimet për programe mentorshipi për grupmoshat 12-15 vjeç


ASE (Albanian Scholarship Effort) ka hapur zyrtarisht aplikimin për gjeneratën e parë të nxënësve shqiptarë! Nxënësit do të përfitojnë konsultim dhe mentorim falas 2 vjeçar nga lidera shqiptarë ndërkombëtarë, të cilët studiojnë ose kanë studiuar në institutet akademike ndërkombëtare më prestigjoze në botë!

ASE është një iniciativë e ndërmarrë nga një grup studentësh shqiptarë, të cilët studiojnë në disa nga institutet akademike më prestigjioze në botë me qëllim krijimin e një gjenerate intelektualësh nga Shqipëria, të cilët do të jenë ambasadorë të një të ardhmeje më të mirë për vendin tonë, brenda dhe jashtë shtetit. ASE shërben si konsultë falas për nxënës shumë ambiciozë dhe të talentuar shqiptarë që mund të përfitojnë nga bursa akademike internacionale.

Lexoni: Besart Çopa, 19 vjeçari që po ndihmon studentët shqiptarë të marrin bursa ndërkombëtare

Albanian Scholarship Effort përqëndrohet tek nxënësit e grupmoshave 12-15 vjeç në Shqipëri. Këto janë moshat më të përshtatshme për të filluar me aplikimet në gjimnaze te huaja. ASE ka një databazë të gjerë me gjimnaze konviktore internacionale nëpër të gjithë botën, të cilat ofrojnë bursa të plota: në Amerikë, Kanada, Zvicër, Angli, Francë, Norvegji, Kinë, Singapor, Australi, Izrael etj; ku këta nxënës mund të aplikojnë. Disa kërkesa të përgjithshme që duhet të plotësojë një nxënës, i cili ka dëshirë të shkojë në këto shkolla janë:

  1. Njohuri të mira të GJUHËS ANGLEZE në të folur dhe në të shkruar dhe aftësi për të studiuar tekste akademike. Shumë shkolla kërkojnë dhe vërtetimin e nivelit të gjuhës angleze nëpërmjet testeve të ndryshme si TOEFL ose IELTS.
  2. NOTA të mira në shkollë. Kjo NUK do të thotë 10 absolute. Zakonisht, mesatarja minimale për një aplikant nga Shqipëria në gjimnaze ndërkombëtare është 8.5.
  3. Një etje shumë e madhe për DIJE. Nuk ka rëndësi se çfarë dege akademike, për sa kohë aplikanti dëshmon pasionin dhe dëshirën për të punuar, cilësi këto që mund të tregohen me anë të aktiviteteve jashtëshkollore, etikës së punës, kërkimeve shkencore-sociale individuale etj.
  4. Një VULLNET unik. Vullneti mund të konsiderohet si faktori me më shumë peshë. Vullneti është esencial për një student 15 vjeçar, i cili shkon në një gjimnaz të huaj, në një botë të huaj dhe synon të korri sukses. Për të matur vullnetin e tij një aplikant mund të pyesi veten: “Duke marrë parasysh burimet dhe mundësitë që unë kam pasur, cilat kanë qenë arritjet e mia dhe a jam në gjendje unë të bëj më shumë në jetën time nëpërmjet një rrugëtimi të vështirë akademik dhe individual?”
  5. Një karakter personal për PUNË VULLNETARE. ASE synon krijimin e një grupi intelektualësh dhe akademikësh që në të ardhmen do kontribuojnë në zhvillimin e shtetit tonë dhe të botës. Ky është një koncept shumë i rëndësishëm në karakterin e një studenti ASE. Për ta matur këtë koncept në vlerat e një aplikanti, ajo/ ai duhet të pyesi veten “Kë përveç vetes, familjes dhe miqve të mi kanë ndihmuar arritjet e mia?”

Për detaje të programit, klikoni në faqen zyrtare AlbanianScholarshipEffort dhe Paketën e ASE.

Aplikimet mbyllen në 23:59, 31 Janar 2018. 

Aplikoni KËTU!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0