Arsyeja pse syzet e diellit duhet të përdoren në çdo stinë - Business Magazine Albania

Arsyeja pse syzet e diellit duhet të përdoren në çdo stinë

syzet e diellit

“Shiko, shiko! Po përdor syze dielli në mes të dimrit.”- bisedonin dy djem të rinj që po ofendonin një burrë mesomoshë, ndërkohë që ai po kalonte rrugën. Gjithkush mund ta bëjë nje koment të tillë, madje dhe ne nëse nuk do kisha informacionin e duhur. Sytë janë një pjesë shumë delikate e trupit të njeriut, dhe për këtë arsye ato kanë nevojë për një përkujdes të jashtëzakonshëm. Të gjithë e dimë që rrezet e diellit janë shumë të rrezikshme për sytë dhe prandaj kujdesemi që t’i mbajmë ato vetëm gjatë verës, por kjo rutinë nuk është plotësisht e saktë.

E dini se dëbora reflekton rreth 80% të rrezeve të diellit dhe mund të shkaktojë një gjendje të quajtur verbim nga dëbora?

Rëra, era, dhe pluhuri janë po aq të rrezikshme, gjithashtu. Këto faktorë mund të çojnë në kancer të lëkurës, krijimin e glaukomës dhe kataraktit, ënjtje të syrit, si dhe në rastin më të keq humbje të përhershme të shikimit.

Lexo: Momentet gjatë studimit kur truri ynë mëson më shumë

Për këtë arsye, përdorimi i syzeve cilësore të diellit është aq i domosdoshëm. Përfaqësuesit e Enzo Attini në Tiranë theksojnë se, duhet të flitet gjithnjë për syze cilësore, sepse ato duhet të kenë një xham të një cilësie të lartë që të mund të të mbrojë nga rrezet e diellit apo faktorët e tjerë të lartpërmendur. Nëse ato janë të prodhuara me një cilësi shumë të ulët, atëherë jo vetëm që nuk do t’ju mbrojnë, por do t’ju shkaktojnë irritime të shkallëve të ndryshme në lëkurë.

Nëse arrini të gjeni diçka që kombinohet edhe me veshjen, kjo është një zgjidhje edhe më e mirë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0