Momentet gjatë studimit kur truri ynë mëson më shumë - Business Magazine Albania

Momentet gjatë studimit kur truri ynë mëson më shumë

Një studim i kryer në lidhje me mënyrën sesi mësojmë tregon që truri ynë përsërit 25 herë më shumë një aftësi që jemi duke e mësuar, gjatë pauzave që bëjmë kur jemi duke e praktikuar atë aftësi.

Studimi i kryer nga Leonardo Cohen nga Instituti Kombëtar Amerikan për Çrregullimet Neurologjike, vërtetoi që kur jemi duke praktikuar një aftësi të re, si për shembull praktikimi i një pjese muzikore në piano, truri ynë e përsërit aftësinë e mësuar shumë më shumë herë gjatë kohës që bëjmë pauzë sesa gjatë kohës që jemi duke e praktikuar atë aftësi.

Gjatë studimit, disa praktikantë luanin në piano për 10 sekonda, bënin një pushim për 10 sekonda dhe më pas vazhdonin të luanin sërish për 10 sekonda, ndërsa shkencëtarët vërenin aktivitetin e tyre në tru.  U vu re që një veprim që praktikantët e përsërisnin 5-6 herë gjatë kohës që luanin piano, truri i tyre e përsëriste të njëjtën sekuencë 25 herë gjatë 10 sekondave të pushimit.

Kjo “përsëritje” që ndodh në tru në mënyrë të pavetëdijshme, është elementi kryesor që na bën të memorizojmë dhe mësojmë shpejt një aftësi të caktuar.

Si duhet ta përdorim dhe aplikojmë këtë informacion? Duhet të bëjmë shpesh pushime të shkurtra gjatë kohës që jemi duke mësuar diçka, në mënyrë që t’i japim mundësi trurit të përsërisë më shpesh aftësitë që mësuam.

Scientific American

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0