Arrestimi i Carlos Ghosn tregon se edhe vizionarët kanë nevojë për mbikëqyrje


Rënia e kryetarit të Nissan, Carlos Ghosn është një kujtesë që ne të gjithë kemi nevojë për një shef, edhe kapitenët më të fuqishëm të industrisë.

Ghosn u arrestua të Hënën sipas asaj që Nissan e quan “shenja të një drejtimi të keq”. Ai mban dy tituj në Renault, CEO dhe kryetar. Aksionet e të dy kompanive u zhytën në humbjen e udhëheqësit të tyre vizionar.

Kur CEO kap shumë pushtet, përgjegjësia dhe besimi ndonjëherë dalin jashtë kontrollit.

Mungesa e mbikëqyrjes mund të çojë në mashtrime.

“Edhe drejtuesit kanë nevojë për kontrolle dhe balancime,” tha Ralph Walkling, themelues i Institutit Gupta për Qeverisjen e Korporatave në Universitetin Drexel.

“Puna primare e bordit është të punësojë dhe të zëvendësojë drejtorin ekzekutiv dhe bordi drejtohet nga kryetari. Kur këto dy role janë të kombinuara, kjo mund të paraqesë një situatë të vështirë”, tha Walkling.

Gjatë karrierës së tij 40-vjeçare, Ghosn u bë një nga drejtuesit më me ndikim në industrinë e automobilëve. Ai ishte arkitekti prapa aleancës globale të Nissan, Renault dhe Mitsubishi të Japonisë. Të tre kompanitë punësojnë rreth gjysmë milioni njerëz në pothuajse 200 vende.

Nissan tha se një ankesë e vogël e bëri kompaninë t’i futet hetimit për Ghosn. “Janë zbuluar shumë veprime të tjera të sjelljes së dëmshme të tij, të tilla si përdorimi personal i aseteve të kompanisë”, tha Nissan.

“Fuqia absolute mund të korruptohet përfundimisht,” thotë Bill Klepper, profesor menaxhimi në Universitetin e Columbia.

Por ka dhe CEO që dinë të drejtojnë mirë.

Jeff Bezos është kryetar dhe CEO i Amazon dhe kjo e fundit është bërë kompania më dominante në Amerikë. Bezos rrjedhimisht është njeriu më i pasur në botë.

Megjithatë, problemet janë edhe më të larta kur ka shumë fuqi të përqendruar në një individ. Marrim parasysh trazirat në Tesla. I përballur me një padi të KSHZ-së për deklaratat “të rreme dhe mashtruese”, Elon Musk u detyrua të heqë dorë nga roli i kryetarit.

Dhe një seri skandalesh në Facebook ka çuar në thirrje për kryetarin dhe CEO Mark Zuckerberg për të hequr dorë nga një pjesë e fuqisë së tij të madhe. Zuckerberg ka shumicën e fuqisë votuese në Facebook.

Ka majë, por ka dhe humnerë.

/CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale