Apple thotë se do të tregojë përpjekjet e saj GenAI "më vonë këtë vit" - Business Magazine Albania

Apple thotë se do të tregojë përpjekjet e saj GenAI “më vonë këtë vit”

Apple u ka hedhur një thërrime tjetër investitorëve që pyesin se kur bota do të shohë disa GenAI  “Made in Cupertino”: Prisni që Apple të zbulojë se për çfarë po punon në këtë pjesë të zhurmshme të inteligjencës artificiale “më vonë këtë vit”, sipas CEO Tim Cook.

Shefi ekzekutiv i Apple theksoi investimin e tij të vazhdueshëm në AI, së bashku me të tjera, siç e tha ai, “risi novatore”, siç janë teknologjitë që mbështesin kufjet Vision Pro VR/AR të Apple, duke thënë: “Ne vazhdojmë të shpenzojmë një sasi të madhe kohe dhe përpjekjeje dhe jemi të ngazëllyer për të ndarë detajet e punës sonë të vazhdueshme në atë hapësirë ​​më vonë këtë vit.”

Analistët e përfshirë në thirrje ishin kurioz për njoftimet e mundshme të ardhshme mbi AI dhe gjatë seksionit “Pyetje dhe Përgjigje” të thirrjes së rezultateve të tremujorit të parë 2024, Cook e ndezi zjarrin e pritjes pak më shumë, duke u larguar nga entuziazmi për mundësitë e sipërmarrjes për Vision Pro-në duke iu referuar drejtpërdrejt AI gjeneruese.

“Për sa i përket inteligjencës artificiale gjeneruese, për të cilën do të merrja me mend se është fokusi juaj, ne kemi shumë punë që po ndodh brenda, siç e kam aluduar më parë. M.O-ja jonë, nëse doni, ka qenë gjithmonë të bëjmë punë dhe më pas të flasim për punën dhe jo të dalim para vetes. Dhe kështu ne do ta mbajmë edhe këtë. Por ne kemi disa gjëra për të cilat jemi tepër të ngazëllyer, për të cilat do të flasim më vonë këtë vit”, tha ai.

Ekipi drejtues i lartë i Apple u pyet gjithashtu për nivelin e investimeve që po bën në AI, duke pasur parasysh shkallën e disa prej basteve që bëhen nga firma të tjera të teknologjisë.

Zyrtari kryesor financiar Luca Maestri iu përgjigj shkurt dhe me bullizëm, por pa dhënë ndonjë shifër për nivelin e shpenzimeve ndaj atij. “Ne gjithmonë kemi thënë se nuk do të investojmë kurrë në biznes. Pra, ne po bëjmë të gjitha investimet që janë të nevojshme gjatë zhvillimit të produktit tonë, zhvillimit të shërbimeve të zhvillimit të softuerit. Kështu që ne do të vazhdojmë të investojmë në çdo fushë të biznesit dhe në nivelin e duhur dhe jemi shumë të emocionuar për atë që na pret për pjesën tjetër të vitit.”

Prodhuesi i iPhone bëri gjithashtu një pyetje në lidhje me përpunimin e skajeve dhe AI ​​gjatë telefonatës, me një analist tjetër që pyeti nëse është një besimtar në tezën e skajshme që AI dhe përpunimi në telefonat inteligjentë dhe pajisjet e tyre do të kenë një rol të madh në AI dhe AI aplikacionet dhe se është diçka nga e cila mund të përfitonin.

Cook nuk do të tërhiqej të hidhte diçka më të madhe se thërrimet, por ai ofroi, ndoshta, ekuivalentin e një mbyllje syri drejt thelbit të pyetjes, duke pohuar: “Më lejoni të them vetëm se mendoj se ka një mundësi e madhe për Apple me Gen AI dhe AI, pa hyrë në më shumë detaje dhe pa dalë para vetes.”

Pozicionimi afatgjatëi vetes i Apple, si pro privatësisë dhe pro-përdoruesit paraqet një sfidë dhe një mundësi kur bëhet fjalë për AI gjeneruese, e cila kërkon sasi të mëdha të të dhënave  për të trajnuar modelet e AI në kërkimin për përdorim.

Sidoqoftë, nëse Apple mund t’u ofrojë përdoruesve mjete GenAI që nuk kërkojnë të dhënat e përdoruesve, të ngarkohen diku në një re të palës së tretë, me të gjitha rreziqet e privatësisë dhe sigurisë që mund të sjellë dhe në vend të kësaj përpunimi për të fuqizuar teknologjinë mund të bëhet në nivel lokal, në pajisje.

Kur bëhet fjalë për inteligjencën artificiale të skajshme, performanca sigurisht që do të jetë çelësi. Por kjo është Apple  dhe përmirësimi i produkteve, nëpërmjet zhvillimit të harduerit dhe softuerit të vet, është biznesi i saj, kështu që nëse dikush ka arsyet dhe burimet për të zhvilluar zhvillimin e GenAI-t të ndërgjegjshëm për privatësinë, do të jetë Apple.

techcrunch.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0