Apple po përgatit lançimin e iPhone dhe iPad me kosto të ulët në mars të këtij viti - Business Magazine Albania

Apple po përgatit lançimin e iPhone dhe iPad me kosto të ulët në mars të këtij viti

Apple mund të lançojë produkte të reja më 8 mars, sipas një raporti nga Bloomberg.

Raporti thotë se Apple po përgatitet të prezantojë një iPhone dhe iPad të ri 5G me kosto të ulët dhe potencialisht një Mac të ri.

Lançimi do të jetë i pari i Apple që nga tetori 2021, kur zbuloi laptopët e rinj MacBook Pro. Pritet të jetë një lançim në një transmetim virtual të drejtpërdrejtë, sipas Bloomberg. Apple ka mbajtur evente virtuale që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në Mars 2020.

Apple aktualisht ofron një iPhone me kosto të ulët të quajtur iPhone SE, i cili u prezantua në pranverën e vitit 2020 dhe shitet me pakicë për 399 dollarë. Është modeli më i fundit i iPhone me Touch ID të Apple. Modeli i përditësuar mund të ketë të njëjtin dizajn, por një procesor më të shpejtë dhe mbështetje 5G.

iPad i ri pritet të jetë një version i përditësuar i iPad Air. Kjo pajisje u përditësua për herë të fundit në tetor 2020 dhe aktualisht shitet me pakicë për 599 dollarë.

Biznesi i Apple iPad ishte linja e vetme kryesore e produkteve që raportoi rënie të shitjeve gjatë tremujorit të dhjetorit. Apple tha se ngadalësimi i shitjeve të iPad 329 dollarësh të synuar te shkollat ​​dhe blerësit ishte arsyeja kryesore për rënien e biznesit.

Lexo edhe: Apple njofton se fitimet e saj për tremujorin që kaloi janë më të lartat ndonjëherë

Lançimet e pajisjeve me kosto të ulët të Apple janë më pak të rëndësishme për kompaninë sesa lançimet tradicionale të vjeshtës, të cilat zbulojnë modele iPhone më të shtrenjta dhe më fitimprurëse përpara sezonit të blerjeve të festave.

Apple mund të lançojë produktet e reja në të njëjtën kohë me lançimin zyrtar të iOS 15.4, versioni më i fundit i softuerit iPhone.

IOS 15.4 aktualisht është në testim beta. Pritet të përfshijë disa veçori të reja, duke përfshirë aftësinë për të përdorur njohjen e fytyrës për të zhbllokuar pajisjen ndërsa mbani një maskë, dhe emoji të rinj.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0