Apple: Mos e thani iPhone-in tuaj në një qese me oriz - Business Magazine Albania

Apple: Mos e thani iPhone-in tuaj në një qese me oriz

iPhone

Nëse iPhone juaj laget, mos e thani në një qese me oriz, këshillon Apple. Pavarësisht popullaritetit të teknikës, ekspertët kanë paralajmëruar prej kohësh kundër saj, me teste që sugjerojnë se nuk funksionon.

Dhe tani, kompania e madhe teknologjike ka publikuar udhëzime që u tregojnë përdoruesve se kjo mund të shkaktojë dëmtime në pajisjet e tyre. Firma tha se njerëzit duhet të thithin butësisht lëngun, me lidhësin e telefonit të kthyer nga poshtë, dhe më pas ta lënë të thahet.

Pavarësisht sofistikimit në rritje të telefonave inteligjentë, qasjet e njohura për rregullimin e tyre, nëse janë hedhur në ujë mbeten mjaft të pa sofistikuara.

Apple ka shfrytëzuar mundësinë për të larguar përdoruesit nga disa prej tyre. Përveç shmangies së qeseve me oriz, ai këshillon gjithashtu të mos thani një telefon të lagur duke përdorur një burim të jashtëm nxehtësie ose ajër të kompresuar, që do të thotë se duhen shmangur radiatorët dhe tharëset e flokëve.

Ai sugjeron, përdoruesit që nuk duhet të përpiqen të fusin një objekt të huaj, të tillë si një shtupë pambuku ose një peshqir letre në telefonin e tyre.

Në vend të kësaj, ai i udhëzon njerëzit që t’a lënë telefonin e tyre në një zonë të thatë me pak fluks ajri përpara se t’a rilidhin atë me një karikues.

Siç vë në dukje website-i MacWorld, i cili zbuloi për herë të parë dokumentin e ri të mbështetjes, ndryshimi i dizajnit të telefonave inteligjentë mund të nënkuptojë se të gjitha këto këshilla do të jenë të panevojshme në të ardhmen.

Kjo është për shkak se pajisjet janë gjithnjë e më shumë në gjendje të përballojnë lagështirën. Të gjitha pajisjet e Apple nga iPhone 12 e më lartë janë në gjendje të përballojnë zhytjen deri në një thellësi prej 6 metrash, deri në gjysmë ore.

Por, me presionet e kostos së jetesës që nxisin rritjen në tregun global të celularëve të dorës së dytë, ka të ngjarë që shumë njerëz të kenë nevojë për këshilla se çfarë të bëjnë dhe çfarë jo  me një telefon inteligjent të lagur për ca kohë akoma.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0