Apple kthehet në krye: iPhone është telefoni inteligjent më i shitur globalisht në Q4 2020 - Business Magazine Albania

Apple kthehet në krye: iPhone është telefoni inteligjent më i shitur globalisht në Q4 2020

Kur Apple njoftoi se, siç pritej, përbërja e iPhone 12 do të mbështeste standardin e të dhënave 5G të gjeneratës së ardhshme, analistët prisnin që kompania do të përjetonte atë që quhet “superçikletë e përditësimit”, në të cilën kërkesa për smartphone do të pësonte një ngjitje duke i dhënë asaj një rritje të madhe të shitjeve.

Këto pritshmëri duket se janë përmbushur. Gartner raporton se shitjet e Apple të iPhone u rritën në tremujorin e fundit të vitit 2020, duke e bërë atë smartphone-in më të shitur në botë. Apple nuk e ka mbajtur atë pozicion që nga tremujori i katërt i vitit 2016, pasi vendi numër 1 globalisht është pretenduar nga Samsung.

Gartner vlerëson se Apple shiti gati 80 milion iPhone në tremujorin e katërt, duke pretenduar pothuajse 21% të pjesës së tregut. Nr. 2 Samsung shiti më shumë se 62 milion telefonë, duke i dhënë asaj pak më shumë se 16% të aksioneve për tremujorin.

Rritja e tremujor pas tremujori e Samsung ra me pothuajse 12%, ndërsa Apple u rrit gati 15%.

Lexoni: Makinat Apple?! Ndoshta

Situata ishte e ngjashme për shitjet në SHBA, ku Apple ka mbajtur një epërsi prej Samsung për një kohë të gjatë. Gartner vlerëson se Apple shiti më shumë se 28 milion iPhone në tremujorin e katërt me një rritje të madhe 90%. Kjo është krahasuar me më shumë se 7 milion të Samsung, e cila ishte një rënie prej 25% në tremujorin e dytë.

Rritja e Apple vjen pavarësisht nga data e vonuar e lançimit në fund të tetorit për linjën iPhone 12 për shkak të pandemisë së koronavirusit. Formacioni i ri i Samsung Galaxy S21 filloi në mes të janarit.

Gartner gjithashtu vëren se Samsung pësoi një rënie në vitin 2020, por e mbajti pozicionin Nr 1 globalisht për të gjithë vitin. Samsung shiti më shumë se 235 milion telefona në vitin 2020, krahasuar me shitjet e Apple prej gati 200 milion.

Apple raportoi shitje rekord prej 111.4 miliardë dollarësh gjatë tremujorit të katërt të vitit të kaluar, hera e parë që të ardhurat kaluan 100 miliardë dollarë, 65.6 miliardë dollarë prej tyre ishin nga shitjet e iPhone.

Suksesi i Apple nuk u arrit nga pjesa tjetër e industrisë. Gartner thotë se shitjet e përgjithshme globale të telefonave inteligjentë ranë me 5.4% në tremujorin e katërt dhe ranë me 12.5% ​​për tërë vitin. Apple ishte vonë në lojën 5G, pasi shumica e konkurrentëve tashmë kishin pajisje që mund të funksiononin në rrjetet më të reja kur u prezantua iPhone 12.

FORBES

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0