Aplikacionet që përdorim vazhdimisht na bëjnë të palumtur

Aplikacionet që përdorim vazhdimisht na bëjnë të palumtur


A je i lumtur nga aplikacionet që përdor apo koha që shpenzon online të bën agresiv, nervoz, ziliqar dhe të mërzitur?

Nëse është kjo e fundit, atëherë sipas studimit të Moment, një aplikacion që monitoron dhe limiton sasinë e kohës së përdorimit të internetit në pajisjet Apple, ju po shpenzoni shumë kohë në internet.

Një grup me specialistë të teknologjisë nga Qendra e Teknologjisë Njerëzore, janë të shqetësuar se ku po na drejton kjo industri. Moment pyeti 200,000 përdorues të iPhone nëse ata janë të lumtur me kohën e shpenzuar online. Synimi i tij ishte të zbulonte cilat aplikacione ne i konsiderojmë më të rëndësishme.

Përgjigjet përfshinin kryesisht aplikacionet që ofronin më shumë lumturi si Calm (meditim), Amazon Music, Audible (podcasts dhe libra me audio) dhe aplikacione moti.

Por aplikacionet si Grindr, Candy Crush Saga dhe Reddit ishin ata që i bëjnë njerëzit të pa lumtur. Sasia e kohës që ne shpenzojmë në platforma të ndryshme është e rëndësishme për gjendjen tonë mendore dhe emocionale, nëse na bëjnë të ndihemi mirë apo jo. Kevin Holesh, dizajner i Moment, thotë se ka një “pikë të rënies së lumturisë” për çdo aplikacion.

Për Facebook-un, kjo barazohet me rreth 20 minuta, ndërkohë që studiuesit thonë se përdorimi i moderuar i aplikacionit ndryshonte pozitivisht humorin e përdoruesit. Njerëzit që kalonin më shumë se 40 miunta online ishin të prirur për të qenë më pak të lumtur, pavarsisht aplikacionit që po përdorin.

Kërkimi bie dakord me studime të bëra më parë, ku thuhet se shumë kohë e shpenzuar online është e dëmshme për mirëqenien tonë dhe mënyrën se si ndërveprojmë me të tjerët. Për shembull një studim Kinez i vitit 2013, zbuloi se përdoruesit e Weibo e kishin më të lehtë të shprehnin inat sesa lumturi apo trishtim.

Në një botë ku njerëzit janë vazhdimisht online dhe të rrethuar nga pajisjet dixhitale, gjetja e mënyrave për të moderuar përdorimin e tyre mund të jetë çelësi për të qenë i lumtur.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0