Angela Merkel shpallet personazhi i vitit 2015 - Business Magazine Albania

Angela Merkel shpallet personazhi i vitit 2015


 

Angela Merkel u shpall personazhi i vitit 2015 nga revista Time. Merkel ka shërbyer si kancelare gjermane që nga viti 2005. Megjithëse bota e biznesit dhe politikës është e ndryshme, Angela Merkel mund të shërbejë si një model suksesi për sipërmarrësit. Më poshtë mund të gjeni një listë të 10 gjërave që nuk dinit për Angela Merkel:

  1. Angela Merkel është liderja më jetegjatë femër në Europë.

Duke mos marrë parasysh Mbretëreshën Elizabet që ka një post të trashëguar, Angela Merkel është kancelarja e parë femër në Gjermani dhe liderja më jetëgjatë femër  në historinë e Europës.

2. Gjyshi i saj ishte polak 

Gjyshi i Angela Merkel, Ludwig Kazmierczak ka lindur në Poznan,Poloni në vitin 1896. Babai i saj e ndryshoi mbiemrin në Kasner në vitin 1930.

3. Nofka e Angelës është “Mami”

Megjithëse Angela Merkel nuk ka fëmijë biologjikë, gjermanët e thërrasin “Mami” kancelaren e tyre.

4. Ajo ka frikë nga qentë

Angela i ka frikë qentë pas një kafshimi në vitin 1990. Vladimir Putin e dintë këtë fakt kur e lejoi labradorin e tij të zi të hynte në dhomën e pritjes disa vite më parë.

5. Angela është gruaja më e fuqishme në botë

Forbes e shpalli Angela Merkel si gruaja më e fuqishme e planetit në listën e 100 femrave më të pushtetshme të Forbes 2015.

6. Angela është rritur në Gjermaninë Lindore

Pas lindjes së Angelës, babai i saj vendosi ta transferonte famlijen e tij nga Gjermania Perëndimore në Gjermaninë Lindore.

7. Ajo flet rrjedhshëm rusisht

Ky fakt e ndihmon të jetë negociatore kryesore me Presidentin rus.

8. Angela është një shkencëtare

Modeli i Angela Merkel në fushën shkencore ka qenë Marie Curie, gruaja e parë që ka fituar çmimin Nobel . Ajo është një doktore shkencash në fizikën dhe kiminë kuantike dhe ka qenë pedagoge në Akademinë e shkencave të Gjermanisë Lindore.

9. Angela ka mbajtur mbiemrin e burrit të parë

Angela ka qenë e martuar më parë me studentin e fizikës Ulrich Merkel. Lidhja e tyre martesore zgjati 5 vjet. Në vitin 1998 ajo u martua me Joachim Sauer, por vendosi të mbante mbiemrin e burrit të saj të parë.

10. Ajo është një kuzhiniere e zonja 

Tani ndoshta nuk ka kohë të gatuaj, por Angela është një kuzhiniere e shkëlqyer. Pjata e saj e preferuar është supa me patate dhe gatimi i embëlsirave.

 

 

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0