Analizë/ Çfarë ndodhi me tregun e kriptomonedhave që ra në mënyrë alarmante gjatë fundjavës - Business Magazine Albania

Analizë/ Çfarë ndodhi me tregun e kriptomonedhave që ra në mënyrë alarmante gjatë fundjavës

Bitcoin u zhyt së bashku me kriptovalutat e tjera të shtunën, në një tjetër tregues ndaj rrezikut që përfshin tregjet financiare.

Monedha më e madhe digjitale ra deri në 42,296 dollarë përpara se të rikuperonte një pjesë të rënies. Ajo po tregtohej me rreth 48,300 dollarë që nga ora 10:31 e mëngjesit në Nju Jork të shtunën, një rënie prej rreth 10%. Moendha tani ka rënë më shumë se 20% nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave prej më shumë se 69,000 dollarësh më 10 nëntor.

Ethereum, monedha e dytë më e madhe, ra deri në 17.4% përpara se të zvogëlojë rënien në rreth 4%. Sektori i përgjithshëm i kriptove ka rënë me rreth një të pestën e vlerës së tij, duke rënë në 2.2 trilion dollarë, sipas gjurmuesit CoinGecko.

Nuk është e padëgjuar që kriptovalutat, të cilat tregtohen 24/7, të luhaten egërsisht gjatë fundjavave. Kjo është për shkak të disa faktorëve, duke përfshirë vëllimet më të ulëta të tregtimit dhe një strukturë tregu që përbëhet nga qindra pika këmbimi valutor të shkëputura që në fakt janë ishujt e tyre të likuiditetit.

Lexo edhe: Mos dëgjoni miqtë dhe presionin e tyre. Këto janë 5 strategji për investime të suksesshme në kriptomonedha

“Si zakonisht, meqenëse tregtarët e kriptove përdorin levën e tyre, kjo rezulton në urdhra shitjesh dhe likuidime,” tha Antoni Trenchev, bashkëthemelues i huadhënësit të kriptove Nexo. “Ne duhet të gjejmë mbështetje rreth 40,000 dollarë deri në 42,000 dollarë dhe më pas të kthehemi në radhë për një ngritje të madhe në fundvit. Nëse kjo nuk qëndron,  mund të rishikojmë uljet e korrikut nga 30,000 deri në 35,000 dollarë.”

Lëkundjet në kriptovaluta vijnë në mes të një periudhe të paqëndrueshme për tregjet financiare. Inflacioni i lartë po i detyron bankat qendrore të shtrëngojnë politikën monetare, duke kërcënuar të reduktojnë shtysën e fortë të likuiditetit që u ngriti vlerën shumë aseteve.

“Rënia ka të ngjarë të jetë pjesërisht teknike, e përkeqësuar nga tregu i derivateve dhe jo e ndihmuar nga momenti i rënies pas stoqeve, të cilat patën një rritje të lartë të premten, me të cilat Bitcoin ka qenë i lidhur pozitivisht,” shkroi Katie Stockton, themeluese dhe partnere menaxhuese e Fairlead Strategies, një firmë e pavarur kërkimore e fokusuar në analizën teknike.

Varianti omicron i koronavirusit ka çuar gjithashtu në panik për shqetësimet se çfarë mund të nënkuptojë rihapja ekonomike globale.

Stoqet globale janë ulur më shumë se 4% nga një rekord në nëntor gjithashtu.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0