Mos dëgjoni miqtë dhe presionin e tyre. Këto janë 5 strategji për investime të suksesshme në kriptomonedha - Business Magazine Albania

Mos dëgjoni miqtë dhe presionin e tyre. Këto janë 5 strategji për investime të suksesshme në kriptomonedha

Dy vjet më parë, kur fillova të investoja në aksione dhe kriptovaluta, i bëra një premtim vetes se nuk do t’i nënshtrohesha presionit të kolegëve, miqve, rrjeteve sociale ose komenteve në lajme.  Kisha kaluar vite duke bërë gabime me paratë e mia, dhe pasi punova shumë për të pastruar financat e mia dhe për t’iu përmbajtur një buxheti të rreptë, doja të hyja në botën e investimeve duke kërkuar dhe strategji fillimisht.

Për shkak se nuk nxitova të investoja në çdo monedhë të re të javës, jo vetëm që isha në gjendje të qëndroja i fokusuar në qëllime më holistike, si kursimet e daljes në pension, të ardhurat pasive dhe menaxhimi i shpenzimeve të mia, por gjithashtu besoj se kam përfituar vërtet edhe duke injoruar zhurmën.  Këtu janë pesë mënyra se si dola fituese duke injoruar këto tendenca.

1. Së pari bëra shumë kërkime

Shumë nga miqtë e mi nxituan të blinin monedha meme – si dogecoin ose shiba inu – kur u bënë virale si në lajme ashtu edhe në forumet e kriptove në vitin 2020. Disa bënë fitime afatshkurtra duke blerë monedhat me një çmim të ulët dhe duke i shitur ato teksa çmimi u ngrit në qiell, por të tjerët qëndruan shumë gjatë dhe përfunduan duke humbur një shumë të madhe parash.

Ndërsa monedhat e meme-ve dukej se po merrnin shumë vëmendje gjatë vitit të kaluar, vendosa të mos i dorëzohesha zhurmës – edhe nëse mund të kisha bërë ndonjë fitim.  Meqenëse jam i ri në këtë, nuk mund ta justifikoja rrezikun e blerjes së këtyre monedhave meme pasi nuk dija shumë për to ose se cili ishte qëllimi i tyre.

Nëse do të kisha dëgjuar miqtë e mi dhe do të kisha blerë dogecoin kur ata e bënë, do të kisha humbur para.  Një ditë më parë, pyeta një mik që e bleu atë se si po shkon investimi.  Ai tha se është në një humbje -32.77% tani.

2. Bleva bitcoin gjatë një rënieje

Shumë nga miqtë e mi blenë më shumë kriptovaluta të njohura në nivelet më të larta të të gjitha kohërave.  Kishte shumë presion për të blerë bitcoin kur u rrit në vlerë mbi 60,000 dollarë për monedhë.  Megjithatë, pasi bëra disa kërkime dhe besova në instinktin tim, vendosa të mos e blija atë.

Më në fund investova në shtator të këtij viti, kur bitcoin ra në rreth 40,000 dollarë për monedhë.  Si një investitor fillestar, përpiqem të mbaj mend gjithmonë të blej gjatë një uljeje dhe jo kur çmimet po rriten në qiell – edhe nëse duket sikur çmimi vetëm do të rritet.

3. Kam investuar në monedha të shumta

Shumë nga miqtë e mi kanë një strategji për  t’i futur të gjitha paratë në një kriptomonedhë.  Vendosa që duke qenë se ka ende shumë lajme, ndryshime dhe rritje në hapësirën e kriptomonedhës, nuk do të ndiqja strategjinë e tyre.  Në vend të kësaj, unë do të mbaja diku nga tre deri në pesë monedha njëherësh bazuar në atë që ndjeja se do të rritej me kalimin e kohës.

4. Kam fituar diku tjetër

Ndërsa shumë nga miqtë e mi nxorrën pjesën më të madhe të parave të tyre nga tregu i aksioneve dhe i investuan në kripto, unë vendosa t’i mbaj investimet e mia të diversifikuara në fonde të përbashkëta dhe investime të tjera.  Kjo më ndihmoi jo vetëm të menaxhoj rrezikun, por edhe të përfitoj nga disa aksione që arrijnë nivelet më të larta të të gjitha kohërave.

5. Kam shikuar dhe mësuar nga gabimet e njerëzve të tjerë

Munda të mësoja shumë duke parë miqtë e mi që filluan më herët se unë.  Disa nga miqtë e mi kanë blerë kripto për më shumë se pesë vjet, dhe të tjerët kanë blerë monedha që nga fillimi i vitit 2020.

Fillova në mesin e vitit 2020, kështu që munda t’u bëja pyetje, të shikoja portofolet e tyre dhe të mësoja nga gabimet e tyre, si blerja shumë e lartë, shitja shumë shpejt ose vendosja e shumë parave në aksionet meme që u rrëzuan.

Business Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0