AMF shtrëngon kompanitë siguruese. Paguani dëmet e prapambetura prej gati 1 mld


 

Dëmet e pa paguara të shkaktuara për vite resht në tregun e sigurimit të automjeteve po bëhen gjithnjë e më të larta në vlerë. Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) me një vendim të marrë në fund të dhjetorit ka urdhëruar Byronë Shqiptare të Sigurimeve të shlyejë në mënyrë të menjëhershme mbi 920 milionë lekë dëme të mbartura në Fondin e Kompensimit.

Kjo shumë parashikon dëmet që kanë ndodhur nga viti 2001 deri në fund të vitit të kaluar, për të cilat është përmbyllur procesi i trajtimit ligjor, por nuk janë kryer pagesat.

Në vlerësimin e AMF -së, vlera totale e dëmeve që duhen paguar nga fondi i kompensimit deri në fund të këtij viti do të jetë rreth 1.8 miliardë lekë.

Veç shlyerjes së detyrimeve deri në fund të vitit 2017, AMF i ka kërkuar Byrosë së Sigurimeve që fondi i kompensimit për vitin 2018 të parashikohet në vlerën e 895 milionë lekëve. Në këtë shumë përfshihet vlera e dëmeve që janë në proces trajtimi dhe objekt çështjesh gjyqësore, si edhe shuma në formë provigjioni për dëmet që rrezikohet të ndodhin këtë vit.

Fondi i Kompensimit është përgjegjës për dëmet e shkaktuara nga mjetet e pasiguruara kundrejt palëve të treta. Pas pagesës, Fondi ka të drejtë të kërkojë shlyerjen e dëmeve nga personat përgjegjës, duke hapur çështje gjyqësore.

Të dhënat statistikore të viteve të fundit tregojnë se në rrugë vijon të qarkullojnë të pasiguruara gati një e katërta e automjeteve. Kjo është një tjetër arësye e vlerës së lartë të dëmeve të shkaktuara e të pakompensuara.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale