Amazon do të ofrojë makina për blerje në faqen amerikane - Business Magazine Albania

Amazon do të ofrojë makina për blerje në faqen amerikane

Amazon, e cila filloi me një ambicie për t’u bërë “dyqani i gjithçkaje”, po shton një tjetër produkt në faqen e saj të blerjeve online: makinat.

Blerësit në SHBA do të jenë në gjendje të zgjedhin dhe blejnë automjete nga tregtarët në Amazon duke filluar nga viti i ardhshëm, sipas një njoftimi nga kompania.

Përzgjedhja do të kufizohet në markën Hyundai për të filluar, tha ai.

Shitjet e makinave në internet mbeten një pjesë e vogël e tregut të makinave, por një rritje e madhe e transaksioneve të tilla gjatë pandemisë shkatërroi supozimin se klientët do të shmangnin një blerje kaq të madhe në internet. Parashikuesit presin që shitje të tilla të bëhen një pjesë më e madhe e biznesit në vitet në vijim.

Lexo edhe: Mjeti i ri gjenerues i AI i Amazon u lejon reklamuesve të përmirësojnë imazhet e produkteve

“Ka sigurisht një pjesë të popullsisë, që besoj se po rritet, e cila ka besim të madh tek Amazon apo shitës të tjerë online dhe ata mund të preferojnë të mos ndërveprojnë kurrë me një qenie tjetër njerëzore kur blejnë një automjet”, tha Alan Haig, president i Haig. 

“Nuk është më një aplikacion i ri që dikush do të duhej ta ngarkonte… ai tashmë është ulur në telefonin e tyre,” tha ai.

Amazon nuk dha detaje se sa tregtarë kanë rënë dakord të marrin pjesë ose informacione të mëtejshme se si do të strukturohej marrëdhënia me tregtarët. Ai tha se pritej që blerjet të fillonin në pjesën e fundit të vitit 2024.

“Klientët do të jenë në gjendje të kërkojnë në Amazon për automjete të disponueshme në zonën e tyre bazuar në një sërë preferencash, duke përfshirë modelin, dekorimin, ngjyrën dhe veçoritë, të zgjedhin makinën e tyre të preferuar dhe më pas të kontrollojnë në internet me opsionet e zgjedhura të pagesës dhe financimit.”

“Kjo përvojë e re e blerjeve do të krijojë një mënyrë tjetër për tregtarët për të rritur ndërgjegjësimin për përzgjedhjen e tyre dhe për t’u ofruar komoditet klientëve të tyre. Do të duhet të vendoset një ekuilibër ku të gjitha palët do të përfitojnë”, tha ai.

bbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0