Amazon dhe Paypal në diskutime për t’u bërë partnerë


Paypal është një pioner i pagesave në internet dhe është i njohur nga të gjithë, por ama Amazon ende mban vendin e parë.  

Sipas një studimi të fundit, kjo mund të ndryshojë shumë shpejt. PayPal konfirmoi në një raport nga Bloomberg se ka qenë në bisedime kohët e fundit për të sjell shërbimet e pagesës në platformën e blerjeve online.

CEO i Paypal Dan Schulman tha se kanë qenë në negociata me Amazon kohët e fundit, madje shtoi se është goxha vështirë për çdo platformë që të refuzojë PayPal. Një marrëveshje e lidhur me Amazon do të ishte një arritje e madhe për PayPal.

Shpërndarjet e Paypal kanë qenë në rënie vitet e fundit , në një kohë që Amazon është përgjegjës për 74.1% të blerjeve dhe shitjeve online. Ka një arsye se pse i është dashur kaq shume kohë Amazon për të adaptuar Paypal si një platformë pagese.

Komapnia dikur ka qenë nën zotërimin e rivalit të Amazon, Ebay, por ama u nda nga kompania rreth 18 muaj më parë me qëllimin për t’u fokusuar më shumë në zgjerimin e biznesit drejt site-ve dhe shërbimeve të tjera.

Që nga ndarja, Schulman është përpjekur të arrijë sa më shumë marrveshje të ishte e mundur në tentativë për të zgjeruar numrin e njerëzve që përdorin PayPal. Sido që të jetë ky është padyshim një bashkëpunim që publiku i gjerë mezi e pret.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale