Alpinist, futurist, sipërmarrës dhe autor, Tiago Mattos është folësi më i ri i "LEAP SUMMIT 2017" - Business Magazine Albania

Alpinist, futurist, sipërmarrës dhe autor, Tiago Mattos është folësi më i ri i “LEAP SUMMIT 2017”


Ekipi organizues i Samitit ‘LEAP 2017’, një nga konferencat rinore më të mëdha në Europë, e cila do të mbahet në datat 11-13 Maj, në Zagreb, Kroaci ka shpallur folësin e ri të ‘Leap Summit 2017’ – Tiago Mattos – Futurist, sipërmarrës dhe autor.

Tiago është konsideruar si një emër i rëndësishëm në mesin e brezit të ri të mendimtarëve të Futurizmit. Ai është një futurist, sipërmarrës, shkrimtar dhe mësues, aktualisht në krye të gjurmëve të Futurizmit në “Programin e Transdisciplinary Innovation” në Universitetin Hebraik të Jerusalemit. Në këtë projekt, pjesëmarrësit mund të ndërveprojnë dhe të mësojnë nga ekspertët e teknologjisë, duke përfshirë 14 fitues të Çmimit Nobel.

Tiago ka ndihmuar edhe për bashkë-themelimin e disa projekteve si shkolla inovacioni, konsultime mësimore, laboratorë teknologjike, zyra software, qendra të mëdha të të dhënave, platforma peer-to-peer mësimore, akseleratorë me impakt pozitiv dhe shumë të tjera. Ai është bashkë-themelues i Perestrojkës: shkolla më e madhe e aktiviteteve krijuese në Amerikën Latine, e cila respektohet shumë nga mënyra sesi e formëson eksperiecën e të mësuarit.

Tiago aktualisht drejton Aeroli.to, një kompani që shqyrton skenare të së ardhmes përmes një metodologjie origjinale dhe ka krijuar tashmë projekte eksperimentale në realitetin virtual, internetin e  gjërave, robotikës dhe inteligjencës artificiale.

Deri tani janë prezantuar dy folës Cathy O’Dowd – Alpiniste, autore dhe oratore frymëzuese – e para femër, e cila ka ngjitur malin Everest nga të dyja anët, Javier Bajer – Arkitekt kulturor. Folës të tjerë priten të prezantohen në ditët në vazhdim.

Biletat e Samitit LEAP 2017 i gjeni në faqen zyrtare të konferencës, në  http://www.leapsummit.com. Çmimi i plotë i biletës është 200€. Por, të gjithë palët e interesuara mund të përfitojnë nga ulja e çmimit të biletës dhe mund ta përfitojnë atë për 40€ në rastin e studentëve dhe 80€ për sipërmarrësit e rinj.

Biletat e konferencës së Samitit LEAP përfshijnë: akses të plotë për 3 ditët e konferencës, akses në të 5 fazat, fjalime fantastike nga folës të njohur botërisht, akses në workshop-e, akses i plotë në të gjitha eventet Networking – ku do të njihni njerëz nga e gjithë bota, seanca me Mikrofon të hapur + Takime të shpejta dhe mundësi bisedimi me kompani dhe folës, materiale dhe pije freskuese, çertifikatë pjesëmarrjeje, akses në sallën e ekspozitave, akses në sallën e pritjes, program i pasur jo-formal, akses në takimin hapës “LEAP Attendees”, akses në eventet para dhe pas konferencës.

“LEAP Summit 2017” është një konferencë ndërkombëtare që mbledh më shumë se 1000 studentë ndërkombëtar, profesionistë të rinj dhe sipërmarrës të rinj që janë krijues të trendeve dhe drejtues të shquar në komunitetet e tyre. Ky është një event 3 ditor, i dizenjuar për individë të cilët duan të ndryshojnë botën dhe të krjojnë të ardhmen. Samiti LEAP 2017 do të zhvillohet gjatë periudhës 11 dhe 13 Maj 2017 në ambjentin e “Student Center” në Zagreb. Konferenca është organizuar çdo vit që nga viti 2016 nga HUKI. HUKI është një organizatë ndërkombëtare që i dedikohet promovimit të kulturës së sipërmarrjes dhe edukimit rreth qasjeve kreative dhe inovative për zgjidhjen e sfidave të botës reale në komunitetet lokale.

Për më shumë informacion klikoni në faqen zyrtare të Samitit LEAP: http://www.leapsummit.com/, faqen e Facebook: https://www.facebook.com/LeapSummitZagreb dhe Twitter:https://twitter.com/LeapSummitZg.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0