Akademi për rilindjen e 100 fshatrave


Për rilindjen e fshatrave do të këtë një akademi. Agjencia Kombëtare e Planifikimit të Territorit (AKPT) ka planifikuar që të bëjë pjesë të programit “100 fshatrat” studentë të urbanistikës, mjedisit e arkitekturës.

Formulari i aplikimit paraqitet në faqen e AKTP dhe parashikon regjistrimet në “Akademinë 100+ fshatrat” për gjysmën e dytë të këtij viti.

Sipas projektit, studentët do të vizitojnë për të paktën katër javë fshatrat, për të sjellë më pas sugjerimet e tyre për zhvillimin.

Në prezantimin e agjencisë thuhet, se “Akademia 100+ fshatrat” zhvillohet në kuadër të Programit të Rilindjes Rurale me fokus 100+ fshatrat, ku duam të ndërtojmë një model zhvillimi rural bazuar tek potenciali turistik. Akademia synon të mbledhë së bashku studentë masteri të arkitekturës, planifikimit, projektimit, peizazhit e mjedisit të sapodiplomuar të këtyre fushave, si dhe pedagogë të tyre, të cilët ndajnë vlerësime dhe pasione të ngjashme për fshatin dhe besojnë tek potenciali i tij për t’u zhvilluar si pikë graviteti e fuqishme.

Njoftimi vëren se, Akademia 100+ fshatrat po ndërtohet sipas shembullit të Akademisë Verore të Atelier Albania, por me shtrirje shumë më të gjerë. Akademia 100 + fshatrat do të bazohet në 20 atelierë projektimi të veçanta, por të lidhura me njëra-tjetrën dhe nën udhëheqjen e AKPT-së.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Planifikimit të Territorit, fokusi në 100 fshatra bëhet për të krijuar 100 zona zhvillimi ekonomik rural bazuar tek investimet në agroturizëm dhe ekoturizëm duke shfrytëzuar trashëgiminë kulturore, pasuritë natyrore, traditën në tërësi dhe kapacitetet lokale dhe investimet e sipërmarrjes.

Afati për të aplikuar në këtë akademi, sipas AKPT-së, është data 15 Korrik 2018 ndërkohë që ofertat e pranimit do të dërgohen jo më vonë se 20 korriku. Të gjithë kandidatët e përzgjedhur do të kalojnë edhe një fazë intervistash.

Për të aplikuar klikoni Këtu

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale