Ai u kthye! Donald Trump publikon postimin e tij të parë në rrjetin e tij të ri social  - Business Magazine Albania

Ai u kthye! Donald Trump publikon postimin e tij të parë në rrjetin e tij të ri social 

Donald Trump

Ju tashmë keni një rrjet social të ri. Quhet Truth Social dhe ish-presidenti tashmë po e përdor. 

Donald Trump, ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, krijoi platformën pasi u ndalua nga Twitter më 8 janar 2021.  

Biznesmeni dhe politikani postoi të premten e kaluar postimin e tij të parë me frazën: “U KTHEVA! #COVFEFE”. Në foto, ai shihet duke kontrolluar telefonin e tij në kopshtin e një pallati. Megjithëse Truth Social, rrjeti social i zhvilluar nga Trump Media & Technology Group, u lançua më 21 shkurt, Trump praktikisht nuk e kishte përdorur atë (përveç një postimi që bëri në ditën e lançimit duke njoftuar se së shpejti do të fillonte të përdorte rrjetin). 

Lexoni: Rrjeti social i Donald Trump kryeson listat e aplikacioneve të Apple

Mesazhi i së premtes i referohet një prej momenteve yjore të Trump në Twitter, kur ai përdori termin në një postim me një gabim (covfefe) që shkaktoi konfuzion, sensacion dhe më vonë u bë viral. Që atëherë, ish-presidenti ka ngarkuar disa mesazhe, duke përfshirë një në të cilin ai falënderon njerëzit për mbështetjen e tyre në mbajtjen e rrjetit social si aplikacionin më të shkarkuar në AppStore. 

Javën e kaluar Donald Trump deklaroi se nuk do të kthehej në Twitter, edhe pse ka ndryshuar pronar dhe ka mundësi që llogaria e tij të rikthehet. Disa ditë pas deklaratës, Elon Musk i shkeli syrin Trumpit duke ngarkuar në llogarinë e tij në Twitter një postim me imazhin që tregonte Truth Social si aplikacioni më i shkarkuar i shoqëruar me frazën: “Truth Social aktualisht tejkalon Twitter dhe TikTok në Apple Store. ” 

Truth Social aktualisht është i disponueshëm vetëm për përdoruesit në Shtetet e Bashkuara. Sipas faqes Market Watch, aplikacioni kishte mesatarisht 513,000 përdorues aktivë në ditë në fillim të prillit, ende në versionin e tij beta. 

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0