Adidas “heq qafe” Kanye West dhe "Yeezy". Reperi zyrtarisht nuk është më një miliarder - Business Magazine Albania

Adidas “heq qafe” Kanye West dhe “Yeezy”. Reperi zyrtarisht nuk është më një miliarder

Kanye West nuk do të jetë më në gjendje ta quajë veten miliarder. Ye humbi statusin e miliarderit pasi shumë kompani dhe marka prsetigjioze i dhanë fund marrëdhënies me reperin për komentet dhe qëndrimet e tij antisemite. 

Marrëveshja me firmën Adidas i gjeneroi Kanye West 1.5 miliardë dollarë në vlerë neto. Megjithatë, Forbes pretendon se West do të kishte vetëm 400 milionë dollarë pa biznesin e tij me Adidas. Kompania në  deklaratë të martën pas serisë së komenteve antisemitike të West tha se:

“Adidas nuk toleron antisemitizmin dhe çdo lloj tjetër të gjuhës së urrejtjes. Komentet dhe veprimet e fundit të Ye-së kanë qenë të papranueshme, të urryera, të rrezikshme dhe ato shkelin vlerat e kompanisë për diversitetin dhe përfshirjen, respektin reciprok dhe drejtësinë.”

Adidas nuk ishte marka e vetme që u largua nga marrëveshjet me West. GAP, Balenciaga dhe Vogue i dhanë fund lidhjes me Ye. Kanye West humbi llogarinë e tij në Twitter në fillim të këtij muaji pasi deklaroi qëllimin e tij për të kryer “Vdekjen me 3” për hebrenjtë.

Fjala përcakton një shtet të sigurisë kombëtare. Gjithashtu, dukej sikur donte të shkaktonte ndonjë dëm. Pasi u ndalua nga Instagrami për postimin e mesazheve që nënkuptonin se hebrenjtë kontrollojnë median, Kanye West postoi postimin e tij antisemitik edhe në Twitter./ Forbes 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0