Abraham Lincoln dhe mësimet që përcolli në rrugën drejt udhëheqjes - Business Magazine Albania

Abraham Lincoln dhe mësimet që përcolli në rrugën drejt udhëheqjes

Abraham Lincoln dhe mësimet që përcolli për rrugën drejt udhëheqjes

Mund  të mos jeni duke udhëhequr ndryshime revolucionare në vend, apo duke sjellë ndryshime që do lënë shenjë, por po krijoni ato arritje, të cilat do ju bëjnë një udhëheqës më të mirë dhe të drejtë.

Dhe kjo arrihet duke u frymëzuar dhe nga udhëheqës, të cilët dhe në ditët e sotme me fjalët dhe këshillat e tyre japim mësime për ne.

1.Bëhuni vendimtar

Edhe pse është e dobishme të merret më shumë se një mendim, udhëheqësit e fortë e dinë se kur dhe si të marrin vendime. Linkolni kishte aftësinë të dinte kur i kishte të gjitha informacionet që i duheshin. Duke u larguar për të kërkuar vetminë, ai ishte në gjendje të përcaktonte zgjidhjen më të mirë për të marrë një vendim pa u lëkundur.

Udhëheqësit e mirë sqarojnë kriteret e tyre të vendimit, duke identifikuar kërkesat dhe dëshirat. Ata i përdordorin këto kërkesa si udhëzues për të krahasuar opsionet. “Vlerësoni rrezikun dhe pvrfitimin e secilës mundësi. Këto praktika do të rrisin besimin se keni zgjedhur alternativën që është ekuilibri më i mirë i rrezikut dhe shpërblimit.”

Lexo:7 zakonet e fuqishme që përcaktojnë lidershipin ekselent

2.Kërkoni frymëzim në vende të pamundura

Si anëtar i Kongresit, Linkoln studioi matematikë për të fituar mençuri në arsyetim. Linkolni ndan një pjesë të kësaj mençurie duke thënë se:” Gjërat që janë të barabarta me të njëjtën gjë janë të barabarta dhe me njëra-tjetrën”. Udhëheqësit janë nxënës të vazhdueshëm dhe kërkojnë ide dhe inovacione jashtë industrisë së tyre.

3.Lidhu me njerëzit në nivelin personal

Lincoln ishte i njohur edhe për shakatë dhe tregimet e tij, pra për lidhjen që krijonte ai me njerëzit dhe nga ana personale, emocionale duke u dhënë atyre atë siguri që një udhëheqës duhet ta zotërojë. Linkolni, gjithashtu, e bëri veten të arritshëm.

“Nuk është se sa i zgjuar jeni – marrëdhëniet e forta personale dhe nivelet e larta të besimit janë themeli i një lidershipi efektiv. Udhëheqësit e mirë demonstrojnë ndjeshmëri, interesohen për të tjerët dhe zbulojnë detaje rreth tyre.”

ENTREPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0