A e ndryshon realisht jetën tonë leximi i librave? - Business Magazine Albania

A e ndryshon realisht jetën tonë leximi i librave?

leximi i librave

Imagjinoni: Ju jeni në një dhomë të errët dhe nuk ka dritë që hyn në atë dhomë. Megjithatë, duhet të ndriçoni dhomën në mënyrë që të mund të punoni. Çfarë do të bëni?

Ju thjesht do të lidheni me centralin kryesor në shtëpinë tuaj dhe do të lidhni një llambë në dhomën tuaj, apo jo?

Një proces i ngjashëm ndodh në trurin tuaj ndërsa lexoni libra… Neuroshkencëtarët thonë se leximi i librave mund të aktivizojë pjesë të caktuara të trurit. Përveç kësaj, 3 gjëra themelore vërteton psikologjia:

Lexoni: 13 libra që këshillojmë të lexoni këtë verë

1. Rrit kreativitetin:

Leximi i librave mund të ndryshojë modelin e të menduarit të dikujt. Na jep një mundësi për të kthyer një gjë të mërzitshme në një ide të re, të freskët që askush nuk e ka menduar ndonjëherë.

2. Rrit aftësitë e zgjidhjes së problemeve:

Aftësia për të zgjidhur problemet është çelësi i njerëzve të suksesshëm. Thuhet se nuk ka rëndësi sa e vështirë është situata derisa të mund ta kthesh situatën për mirë!

3. Mund të jetë shoku juaj më i mirë:

Në këtë brez është shumë e lehtë të lidhesh me njerëzit, por është bërë shumë e vetmuar dhe dekurajuese sepse jemi të larguar fizikisht. Por leximi i një libri mund të na japë shoqëri të madhe në ato kohë dhe përveç kësaj mund të na sjellë dobi në mënyra të panumërta.

Elon Musk ka pohuar se lexonte libra për të kuptuar se si të ndërtonin raketa, ndërsa Warren Buffett përdori zakonin e tij të zjarrtë të leximit për të mësuar gjithçka që duhej të dinte për çdo biznes, gjë që e ndihmoi atë të bëhej investitori më i suksesshëm i Amerikës.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0