A duhet të përdorni influencues të mediave sociale gjatë komunikimit në kohë krizash?

influencues

Ndërkohë që përdorimi i influencuesve është një strategji popullore e marketingut, një studim i ri tregon se punësimi i tyre gjatë komunikimeve në periudhë krizash mund të rrisë mosbesimin ndaj një marke dhe të rrezikojë reagimin e konsumatorit.

Shpenzimet globale për influencuesit e mediave sociale parashikohet të arrijnë në 15 miliardë dollarë deri në vitin 2022, pasi më shumë se dy të tretat e markave shumëkombëshe në mbarë botën planifikojnë të rrisin shpenzimet për ta, brenda viteve të ardhshme.

Benedetta Crisafulli (Lektore e Lartë në Marketing, Birkbeck, Universiteti i Londrës) dhe Jaywant Singh (Profesor i Marketingut, Universiteti i Southampton) kanë vëzhguar se influencuesit e mediave sociale po përdoren gjithnjë e më shumë në komunikimet gjatë krizave.

Lexoni: Çfarë zgjidhni: frikë apo kënaqësi?

Krizat janë momente që zakonisht kthejnë vëmendjen drejt dështimit të markës, që humbasin besimin e konsumatorëve dhe mund të dëmtojnë marrëdhënien klient-markë.

Markat mund të adresojnë krizën duke përdorur disa mënyra ndikimi: duke folur për veprat e mira të së kaluarës dhe forcimin e vullnetit të mirë të markës. Megjithatë, autorët thonë, se “Nëse këto mënyra ndikuese komunikohen nga influencuesit, do të kishin një efekt të kundërt tek klientët”.

Kjo për faktin se prania e influencuesit bën që përgjigjja ndaj krizës të shfaqet manipuluese. Dhe studimi psikologjik tregon që konsumatorët i rezistojnë në mënyrë aktive komunikimeve të markave, që duken manipuluese.

Përdorimi i influencuesve gjatë komunikimeve në kohë krizash mund të paraqitet si një përpjekje e markës për të bindur konsumatorët se kriza është më pak serioze sesa mund të shfaqet.  Por “synimi manipulues i markës përkthehet në perceptim negativ, nga ana e klientit”, shprehen studiuesit.

“Vetëm nëse një markë synon të përdorë influencues në kontekstin e duhur, këta të fundit do të arrijnë të zvogëlojnë dëmin e markës në kohë krizash”, këshillojnë studiuesit.

WARC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale