A duhet të përdorni ChatGPT për të aplikuar për punë? Ja çfarë thonë rekrutuesit - Business Magazine Albania

A duhet të përdorni ChatGPT për të aplikuar për punë? Ja çfarë thonë rekrutuesit

ChatGPT, chatbot i ri nga OpenAI, mund të bëjë gjithçka mesa duket. Megjithëse përdorimi i Inteligjencës Artificiale për të shkruar esetë e kolegjit tuaj, për të publikuar në heshtje lajme dhe për t’u bërë përshtypje miqve të mundshëm mund të jetë e dyshimtë, çfarë mund të thuhet për t’i kërkuar ChatGPT ose ndonjë mjeti tjetër AI gjeneruese të shkruajë një letër motivuese, rezyme ose materiale të tjera aplikimi për punë? Disa punëkërkues, përfshirë disa përdorues të TikTok, tashmë po e bëjnë këtë. Por sa i mirë është mjeti në shkrimin e letrave motivuese? Dhe a do t’ju ndihmojë apo do të dëmtojë shanset tuaja për të marrë vendin e punës? Fast Company foli me rekrutuesit, ekspertët e burimeve njerëzore dhe menaxherët e punësimit nëse ka kuptim të përdorni chatgpt në kërkimin tuaj të punës.

“U surprizova se sa e mirë ishte letra motivuese”

Alexandria Brown, një konsulente e burimeve njerëzore dhe themeluese e THE HR HACKER, nuk është një adhuruese e detyrave robotike të përfshira në aplikimin për punë, duke i krahasuar ato me punën e zënë që mësuesit u japin studentëve në shkollë.

Kur dëgjoi për herë të parë se punëkërkuesit po përdornin Inteligjencën Artificiale, ajo e dinte se duhej ta provonte. Ajo preu dhe ngjiti të gjithë përshkrimin e punës për një pozicion në ChatGPT dhe e pa atë të gjeneronte një letër motivuese duke përfshirë fjalë kyçe dhe fraza, si dhe detaje që lidhen me misionin, vizionin dhe vlerat e kompanisë.

“Unë u mahnita nga letra e motivimit,” thotë Brown. “Ju do të duhet ende ta redaktoni atë përpara se të krijoni draftin tuaj përfundimtar,” shton ajo. “Por është një fillim i mirë.”

Brown thotë se ndihmon të mendosh për ChatGPT si krijimin e një shembulli, të cilin ajo e rekomandon për këdo që kërkon një punë të re. “Unë mendoj se heq një pjesë të presionit nga paniku dhe ankthi i punëkërkuesve për krijimin e letrave motivuese për çdo punë që ata aplikojnë,” thotë Brown.

Ajo shton se nuk do të ofendohej aspak nëse do të mësonte se dikush përdorte ChatGPT për të ndihmuar që t’i paraqitej asaj si një menaxher punësimi. “Nëse po përdorni teknologjinë për të punuar më zgjuar, jo më shumë. Dua të them, unë ju duartrokas.”

Lexo edhe: Dy zakone të thjeshta që fuqizojnë përqendrimin dhe produktivitetin

“Vetëm një mjet tjetër”

Shumë kompani të mëdha përdorin një formë të Inteligjencës Artificiale në sistemet e tyre të gjurmimit të aplikantëve (ATS) për të skanuar CV-të për fjalë kyçe shumë kohë përpara se ato fjalë të shihen nga sytë e njeriut.

Kjo është arsyeja pse CEO, James Hu krijoi “Jobscan”, një kompani e dedikuar për optimizimin e rezymeve. Jobscan përdor atë që e quan një “sistem parashikues inteligjent”, i cili është i integruar me Inteligjencën Artificiale. Hu i tha Fast Company se punëkërkuesit bëjnë një gabim kur e shohin ChatGPT  si një makinë dhe jo si një mjet. “në fund të fundit, njerëzit – rekrutuesit dhe menaxherët e punësimit – janë ata që shqyrtojnë CV-të që ata përzgjedhin nga ATS,” thotë ai. Sipas Hu, ChatGPT ofron përgjigje të përgjithshme. “Një letër motivuese bindëse është më shumë se një riformulim i përvojës suaj të punës,” thotë Hu.

Cliff Jurkiewicz, nënkryetar në  “Phenom”, një kompani që ofron shërbime të fuqizuara nga Inteligjenca Artificiale për rekrutim, beson se nëse menaxherët e punësimit përdorin AI, punëkërkuesit duhet të jenë në gjendje të bëjnë të njëjtën gjë. “A do t’ju interesonte nëse ata përdorin “Grammarly” për të kontrolluar ose përmirësuar shkrimin e tyre?” pyet Jurkiewicz. “Chatgpt është vetëm një mjet tjetër që kërkon të dhëna për të krijuar diçka.”

Lexo edhe: 12 thënie frymëzuese për një fundjavë me energji

Varet nga puna

Disa ekspertë të burimeve njerëzore vunë në dukje se letrat motivuese të krijuara nga AI funksionojnë më mirë për pozitat e nivelit më të ri. “Sa më i ulët të jetë kompleksiteti i punës, aq më e lehtë është për AI të gjenerojë materiale për të,” thotë Hu nga Jobscan.

Mbështetja në AI mund të jetë gjithashtu një ide e keqe për punët që përfshijnë aftësi si shkrimi. Si themelues dhe drejtor menaxhues i Tanj, një kompani konsulence markash që është e specializuar në emërtimin dhe shkrimin, Scott Milano ka një neveri të veçantë për letrat motivuese të shkruara me AI.

Fundi i letrave motivuese?

Disa ekspertë të punësimit shpresonin që AI do të kishte fuqinë për të vrarë letrën motivuese përgjithmonë. Brown of HR Hacker nuk ka asgjë të këndshme për të thënë në lidhje me letrën motivuese, të automatizuar ose jo. “I urrej letrat motivuese,” tha Brown për Fast Company. “Askush nuk i lexon ato.”

Broën i quan letrat motivuese “një lloj kërcimi i rremë në rreth”. Në vend të kësaj, ajo sugjeron një qasje më njerëzore ndaj të gjithë procesit. “Pse nuk e shikoni rezymenë time dhe më pas, nëse kam shtatë deri në dhjetë nga kërkesat për këtë punë, bëni një telefonatë me mua.”

Fano mendon se letrat motivuese janë “një lloj shakaje”. Ai thotë se ChatGPT dhe mjete të ngjashme kanë aftësinë për ta përmirësuar procesin e punësimit dhe për të shmangur mentalitetin “kështu e kemi bërë gjithmonë”./Fast Company 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0